Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Maloobchodné tržby zostávajú na dne

Podľa údajov Štatistického úradu SR maloobchodné tržby poklesli vo februári medziročne o 2,9%. Sezónne očistené tržby (prepočet UCB) sa tak vo februári medzimesačne nezmenili a zotrvali na rekordne nízkej januárovej úrovni.

V porovnaní s predkrízovými úrovňami sú tak tržby v maloobchode nižšie o približne 13%. Aj napriek zotavovaniu sa priemyselnej výroby, tento rast nie je nasledovaný aj výraznejším rastom zamestnanosti. Relatívne vysoká miera nezamestnanosti tak stále neumožňuje rýchlejšie zotavenie sa spotreby domácnosti. Navyše efekty vyššej nezamestnanosti sa v súčasnosti pravdepodobne kumulujú. Kým v prvých 6 mesiacov poberajú nezamestnaní podporu v nezamestnanosti, postupne je čoraz viac nezamestnaných odkázaných na dávky v hmotnej núdzi (skutočne citeľné zníženie príjmu). Kumulácia krízy a zavedenie eura (vzhľadom na lacnejšie okolité meny) spôsobuje, že recesia v obchode je na Slovensku najhlbšia spomedzi krajín V4.

Slováci sa v čase krízy snažia správať racionálne a využívať lacnejšie akciové nákupy vo veľkých obchodných reťazcoch. Tie tak ako jediné zaznamenali rast tržieb oproti predkrízovým úrovniam. Aj napriek miernej februárovej korekcii (medzimesačný pokles o 0,8%) sú oproti koncu roka 2008 stále vyššie o 4,6%. Naopak, najvýznamnejší prepad tržieb zaznamenali obchody s domácim zariadením (koberce, domáce spotrebiče, nábytok) s 26% poklesom v porovnaní s koncom roku 2008, pričom významný prepad v tomto segmente pokračoval aj vo februári (o 8,6% medzimesačne na sezónne očistenej báze).  

Výhľad

Nepriaznivá situácia na trhu práce (stále vysoká miera nezamestnanosti, pomalší rast miezd) pravdepodobne neumožní ani v najbližších mesiacoch oživenie maloobchodných tržieb.  Tie by tak mali aj naďalej stagnovať. To potvrdzuje náš odhad, že časť služieb dosiahne svoje dno až v tomto roku (zatiaľ čo priemysel je na rastovej trajektórii).

Zdroj: Ľubomír Koršňák, UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *