Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

Masívny predvolebný balíček – posledný výkrik z potápajúcej sa lode

Dane 13.02.2020 | 11:26 0 Komentárov

Vláda SR v stredu schválila zdvojnásobenie prídavku na dieťa z 25 na 50 eur, rovnako tak zavedenie 13. dôchodku. Chce zároveň úplne zrušiť diaľničné známky. To všetko na poslednú chvíľu pred voľbami a v schvaľovaní bez diskusie.

Zvýšenie prídavku na dieťa by sa malo týkať zhruba 650 tisíc detí. Malo by si vyžiadať 300 miliónov eur. „Rodiny nemôžu čakať a trpieť tým, akým chaosom môže byť táto krajina poznačená po nasledujúcich parlamentných voľbách,“ povedal predseda vlády Peter Pellegrini.

Ďalšie opatrenie, 13. dôchodky, si tento rok vyžiada 442 mil. eur. Išlo by o výplatu dávky vo výške priemernej penzie na Slovensku – 460,40 eura. SMER – SD si dal toto opatrenie do volebného programu až na ďalšie obdobie. „Plní“ ho však už predčasne.

Účelom návrhu zákona je posilnenie práva na primerané hmotné zabezpečenie v starobe, pri nespôsobilosti na prácu a pri strate živiteľa zavedením novej dôchodkovej dávky. Súčasná úroveň dôchodkových dávok je najmä pri nízkopríjmových poberateľoch nepostačujúca,“ zdôvodnilo ministerstvo práce.

Vláda schválila aj návrh na zrušenie zákona o diaľničnej známke. Dôvodom má byť „nedostavanie diaľničnej siete“ a zvýšenie disponibilného príjmu ľudí. Aj o tomto návrhu sa má rokovať v skrátenom konaní, teda bez možnosti riadnej diskusie a analýzy. Naliehavosť vláda vysvetľuje „aktuálnou situáciou, ktorá si vyžaduje účinné riešenia v záujme zvýšenia disponibilného príjmu širokých skupín obyvateľstva“. Toto opatrenie by malo stáť približne 70 miliónov eur.

Návrhy bude musieť schváliť Národná rada SR. Tá však už schôdzu do volieb neplánuje. SMER-SD a SNS preto zbierajú podpisy pod zvolanie mimoriadnej schôdze. O všetkých troch návrhoch by sa malo rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Za návrhy vo vláde hlasovali ministri strán SMER – SD. Naopak ministri za Most-Híd sa na rokovaní nezúčastnili a strana avizovala, že sociálne opatrenia nepodporí ani v parlamente. „Je to ich odkaz ľuďom, že im tieto zvýšené prídavky a 13. dôchodky nechcú dopriať,“ myslí si Pellegrini. Predseda strany, Béla Bugár, však vysvetlil, že návrhy sú nekoncepčné a rokovať o tak závažných zmenách dva týždne pred voľbami a v skrátenom legislatívnom konaní je podľa neho nezodpovedné.

Premiér však považuje opatrenia za také zásadné, že o ich podpore bude treba dopredu rokovať. „Slovenské verejné financie vždy zvládli zafinancovať takéto opatrenia,“ dodáva P. Pellegrini. Dovedna pôjde o viac ako 800 mil. eur. Vláda na ne chce nájsť peniaze „vyšším výberom sociálnych odvodov, lepším výber dane z pridanej hodnoty a tretím zdrojom je škrtanie výdavkov v niektorých iných oblastiach“.

Koalícia PS-Spolu podáva za schválenie „sociálneho“ balíčka podnet na Generálnu prokuratúru SR. Namieta údajnú nezákonnosť skráteného legislatívneho konania, v ktorom by mala Národná rada SR ešte v tomto volebnom období zákony schváliť. Podľa PS-Spolu sa vláda dopustila trestného činu marenia úlohy verejným činiteľom a zneužitia právomoci verejného činiteľa.

„Je, samozrejme, sväté právo členov vlády schvaľovať zákony, aké uznajú za vhodné, no pokiaľ tým neporušia zákon,“ povedal M. Beblavý. K porušeniu zákona o rokovacom poriadku došlo podľa neho tým, že nie sú splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie. „Neexistuje žiadne zdôvodnenie, prečo museli byť zákony schválené teraz, okrem politickej korupcie pred voľbami,“ povedal M. Beblavý.

Ďalším porušením legislatívy je podľa koalície porušenie výdavkového stropu štátneho rozpočtu, ktorý si sama vláda schválila ešte v januári.

Trestné oznámenie na generálnu prokuratúru pre podozrenie z prípravy trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa podala europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová. Strany, ktorých ministri za návrhy hlasovali, chcú podľa nej získať neoprávnenú výhodu v podobe lepšieho volebného výsledku, a tak nepriamym úmyslom spôsobiť štátnemu rozpočtu škodu.

Konanie Smeru-SD a SNS kritizuje aj poslankyňa Veronika Remišová, ktorá pôsobí v strane Za ľudí. Aj podľa nej nie je žiadny dôvod prijímať zákony bez odbornej diskusie, teda v skrátenom legislatívnom konaní. Takýto postup je totiž možný len za mimoriadnych okolností, napríklad pri ohrození bezpečnosti, alebo značných hospodárskych škôd.

Jedinou hrozbou, ktorá dáva dôvod na skrátenie konanie, sú klesajúce preferencie SMERu-SD a SNS. Smer by podľa najnovšieho prieskumu volilo 17 percent ľudí, SNS by sa so 4,4 percentom ani nedostala do parlamentu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *