Streda 19. decembra. Meniny má Judita

MasterCard: Len tretina Slovákov platí kartou v zahraničí

Nakupovanie v Maďarsku sa pre Slovákov stáva veľmi atraktívne. Nákupnej horúčke prihráva nielen výrazné oslabenie forintu voči euru, ale tiež povianočné zľavy v obchodoch alebo výhodný výmenný kurz vďaka platbe kartou. Podľa prieskumu spoločnosti MasterCard s názvom MasterIndex si kartu berie so sebou do zahraničia 90 % Slovákov. Avšak len 34 % z nich s ňou platí.

Nedávny významný prepad maďarského forintu voči euru spôsobil medzi Slovákmi masovú nákupnú horúčku, a to predovšetkým v pohraničných oblastiach s Maďarskom. Obchody tu prekypujú slovenskými zákazníkmi, ktorí využívajú okrem výhodnej výmennej situácie aj obdobie povianočných zliav. Tie často presahujú 50 %. Razantný pokles cien v Maďarsku ovplyvnil hlavne nákup potravín a oblečenia. Popri nakupovaní sa teraz oplatí tiež natankovať.

Okrem lákavého oslabenia meny spoločne s povianočnými výpredajmi môže pozitívny efekt zo zahraničných nákupov podporiť aj platba kartou. Pri nej je totiž účtovaný výhodnejší výmenný kurz ako v zmenárňach. Spoločnosť MasterCard si nechala od nezávislej výskumnej firmy GfK realizovať spotrebiteľský prieskum s názvom MasterIndex, ktorý preukázal, že na zahraničnú cestu si so sebou berie platobnú kartu celkovo 90 % Slovákov. Cestovanie s kartou preferujú na Slovensku najviac ľudia vo veku 30 – 49 rokov, a to v 93 %. Ľudí, ktorí kartou v zahraničí zaplatia svoje výdavky, je však len 34 %.

Prečítajte si

„Je pre mňa prekvapením, že skoro každý Slovák si za hranice vezme platobnú kartu, ale približne len 1/3 z nich kartu použije na úhradu svojich nákupov. Pritom k plateniu kartou majú už len krôčik a navyše im prináša rad výhod ako je napríklad veľké množstvo akceptačných miest, výhodnejší výmenný kurz alebo rôzne doplnkové služby typu cestovného poistenia a pododobne,“ komentuje Andras Hemberger, generálny riaditeľ MasterCard Europe pre Maďarsko, Slovensko a Slovinsko.

Tipy ako bezpečne používať platobnú kartu podľa Slovenskej sporiteľne
  • Kartu si hneď po jej prevzatí podpíšte.
  • Na kartu si nepíšte svoj PIN kód, ani ho neuchovávajte spolu s kartou.
  • Mali by ste vždy vedieť, kde máte svoju kartu.
  • Kartu uchovávajte oddelene od osobných dokladov.
  • Pri používaní platobnej karty na platby za nákupy cez internet používajte iba bezpečné a overené stránky.
  • Požiadajte o službu SMS notifikácie, kedy po každej transakcii kartou dostanete informáciu sms správou na Váš mobil.
  • Pri výberoch z bankomatov si pozorne prezrite bankomat – najmä otvor, do ktorého sa vkladá karta, či v ňom nie je nainštalované cudzie teleso.
  • Pri zadávaní PIN kódu si zakryte druhou rukou klávesnicu, aby ste zabránili jeho odpozorovaniu.  Nastavte si na karte limity na výber hotovosti a na platbu kartou tak, aby neboli príliš vysoké.
  • Hneď po zistení straty karty si ju telefonicky zablokujte. 
  • Pravidelne si kontrolujte výpisy z účtu. Ak zistíte nezrovnalosti, ihneď sa skontaktujte s bankou.

Zdroj: TS MasterCard, Slovenská sporiteľňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *