Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Medziročná inflácia v januári podľa očakávaní výraznejšie spomalila

Makroekonomika 13.02.2013 | 15:20 0 Komentárov

Spotrebiteľské ceny (podľa údajov Štatistického úradu SR) v januári vzrástli o 0,6%. V súlade s očakávaniami sa tak dynamika ich medziročného rastu výraznejšie spomalila – z decembrových 3,2% na 2,4%. Medziročná inflácia tak bola najnižšia od decembra 2010.

Januárové spomalenie medziročného rastu cien ovplyvnili najmä regulované ceny. Aj napriek tomu, že medzimesačne regulované ceny vzrástli o 0,7%, dynamika ich medziročného rastu sa spomalila z 3,6% na 0,7%. Prispel k tomu najmä pomalší rast cien energií, keď ceny elektrickej energie medzimesačne v januári klesali o –0,2% a ceny plynu rástli len o 0,4%. Slabý domáci spotrebiteľský dopyt naďalej nevytvára priestor pre dopytovú infláciu. Ceny obchodovateľných tovarov a trhových služieb (prepočet UniCredit Bank) ako proxy pre dopytovú infláciu v januári vzrástli o 0,5%, dynamika ich medziročného rastu sa tak nezmenila, t.j. ostala na úrovni 2,1%.

V januári ďalej klesali ceny pohonných hmôt a to o –0,2% medzimesačne. Tento pokles ešte odzrkadľoval pokles cien ropy na svetových trhoch v závere minulého roka. V januári už ceny ropy opäť mierne rástli, v eurovom vyjadrení vzrástla cena ropy Brent o 2%. Pokles cien pohonných látok by sa tak mohol vo februári zastaviť.

Ceny potravín a nealkoholických nápojov v januári medzimesačne vzrástli o 2,1%, dynamika ich medziročného rastu sa tak mierne zrýchlila z 5,6% na 5,9%. Významná časť medzimesačného nárastu cien potravín sa dá pripísať tradičným sezónnym faktorom, po ich zohľadnení (prepočet UniCredit Bank) ceny potravín medzimesačne vrástli o 0,4%. Rast cien potravín pokračoval najmä v prípade nespracovaných potravín, keď rástli ceny sezónnych potravín (zeleniny a ovocia). Rástli však aj ceny spracovaných potravín. Predpokladáme, že dynamika medziročného rastu cien potravín by sa mohla mierne zrýchľovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Stabilizáciu cien potravín by sme mohli začať postupne pozorovať v jarných mesiacoch.

Výhľad: Medziročná inflácia by sa mala aj v nasledujúcich mesiacoch pohybovať na úrovniach blízko, resp. tesne pod 2,5%. Infláciu budú ťahať nahor najmä ceny potravín, naopak stále nízky spotrebiteľský dopyt by nemal vytvárať priestor pre zrýchlenie dopytovej inflácie.

Zdroj: Ľubomír Koršňák, hlavný ekonóm UniCredit Bank na základe údajov ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *