Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Menej holubičia zápisnica zo zasadania RBA, ázijské trhy napriek tomu spomaľujú

Pri nedostatku dát či iných správ, ktoré by mohli podnietiť aktivitu, zažili menové trhy v Ázii ďalší deň nepríjemne pokojného obchodovania.

Najvýraznejším okamihom bolo zverejnenie zápisnice z decembrového zasadnutia Reserve Bank of Australia, ktoré nakoniec vyznelo pre domáci vývoj o štipku optimistickejšie a celkový tón bol menej holubičí, než sa očakávalo. Z komentárov RBA vyplýva, že hlavným faktorom pre "umiernené" znižovanie sadzby bolo narastajúce riziko prepadu v Európe, zatiaľ čo z iných faktorov ako je investičný boom, rastúci trend domácej ekonomiky a silný rast hlavných obchodných partnerov, možno usudzovať, že k znižovaniu nie je závažný dôvod. Banková rada poznamenala, že celá Ázia a najmä Čína vykazujú silnú mieru rastu, pričom posledné údaje zo samotnej Austrálie dokladajú oproti polovici roka mierne zlepšenie (hoci podľa nášho názoru v Saxo Bank sa toto všetko s nástupom nového roku 2012 zmení). Všeobecne v zápise nič nenasvedčovalo tomu, že by v najbližšej dobe bolo na programe nejaké agresívne znižovanie sadzieb, takže AUD voči USD v priebehu seansy prudko vzrástol späť a prelomil hladinu 0,99.

Jediným zaznamenaniahodným údajom bol celoštátny prieskum spotrebiteľskej dôvery v novembri vo Veľkej Británii, ktorá oproti októbrovému rekordnému minimu vykázala mierne zlepšenie. To však stačilo len na druhý najhorší výsledok v celej sedemročnej histórii prieskumu. Všetky ukazovatele zostali slabé a odrážajú tak skutočnosť, že prieskumu predchádzalo 29. novembra zverejnenie ďalších úsporných opatrení z dielne britského ministra financií Osborna a neveselé zníženie výhľadu na rast v roku 2012. Na kurze GBP sa tieto údaje neprejavili.

Prvou známkou spomaľovania trhov pred nástupom sviatkov boli úzke pásma, v ktorých sa na menových trhoch počas včerajšej európskej i severoamerickej seansy obchodovalo. Stretnutie ministrov financií krajín EÚ bolo hluchou udalosťou, ktorej výsledkom bolo iba formálne schválenie dohody dosiahnutej na summite EÚ o poskytnutí pôžičky Medzinárodnému menovému fondu vo výške 150 miliárd EUR (bez príspevku Veľkej Británie, pretože jej rozhodnutie príspevok neposkytnúť sa nezmenilo). Guvernér ECB M. Draghi vystúpil v Európskom parlamente, avšak okrem zdôrazňovania potreby rekapitalizácie bankového sektora a pripustenie rizika poklesu hospodárskeho rastu s ničím novým neprišiel.

Dáta zverejnené v priebehu severoamerickej seansy sa niesli v mierne pozitívnom duchu, pretože kanadské maloobchodné tržby vzrástli v októbri medzimesačne o 0,9%, čím prekonali v minulom mesiaci nahor revidovaných +0,5% a pridali sa k sérii výsledkov prekonávajúcich pôvodné očakávania, ktorú v poslednej dobe zažívame. Aj americký index trhu rezidenčných nehnuteľností NAHB vykázal zlepšenie, keď vzrástol na 21 bodov z pôvodných 19, a prekonal tak konsenzom očakávaných 20 bodov. Wall Street poškodil prepad finančných titulov (Bank of America sa po prvýkrát za takmer tri roky prepadla pod hranicu 5 USD), pričom DJIA stratil 0,84%, S & P 1,17% a Nasdaq 1,26%.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *