Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Merkelová aj Sarkozy si pestujú vzťah k zdravej Európe

Merkelová v nedeľu privítala francúzskeho prezidenta Sarkozyho a po rozsiahlych rokovaniach sa hlavní predstavitelia Nemecka a Francúzska dohodli na trojtýždňovom časovom limite pre vytvorenie komplexného plánu na riešenie dlhových problémov eurozóny, ako aj na rekapitalizáciu bánk.

Akciové trhy už n-té stretnutie v poradí bez pochýb prebudilo. Na tie európske dvojica priniesla ďalšie zisky, pričom index EuroStoxx 600 (+1.70 %) dokázal rásť štvrtý deň za sebou, na úroveň 235.94 bodu. Indexu k rastu najviac dopomohli ťažobné spoločnosti zo sektora materiálov (+2.93 %) ako aj automobilky a výrobcovia komponentov do áut. Nezaostal ani finančný sektor, v rámci ktorého banky deklarovali tretiu rastovú seansu. Výraznejším poklesom odolali aj akcie KBC Groep NV (+0.76 %), aj napriek 2.5 %-nému prepadu hodnoty akcií po vyhlásení spoločnosti o predaji divízie privátneho bankovníctva za 1.41 mld. USD, čo sa vo vysokej miere premietne aj do hospodárskych výsledkov spoločnosti za 3Q/11.

K presvedčivému výkonu akciových trhov: FTSE 100 +1.80 %, CAC 40 2.13 %, DAX +3.02 %, jednoznačne dopomohli aj reportované makroúdaje v podobe nemeckého exportu a priemyselnej produkcie Talianska resp. Francúzska. Export najväčšej európskej ekonomiky v auguste vzrástol prvý krát za posledné 3 mesiace, a to o +3.5 %, pričom analytici počítali s miernejším rastom +1.1 %. Taliansky aj francúzsky priemysel bol v auguste produktívnejší ako sa očakávalo, francúzska produkcia síce vzrástla len o +0.5 %, oproti negatívnym očakávaniam (-0.7 %) to však znamená príjemné prekvapenie. Taliani neváhali a produkciu v priemysle za august zvýšili o +4.3 %, pričom sa očakával takmer nebadateľný rast o +0.2 %. Vplyvom nedostatku makrodát sa zámorské indexy nechali inšpirovať tými európskymi a dosiahli výrazné zisky: Dow Jones +2.97 %, S&P 500 +3.41 %, Nasdaq +3.50 %.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets, o.c.p, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *