Streda 18. júla. Meniny má Kamila

Miera nezamestnanosti je po prvý krát pod 7 %

Makroekonomika 21.07.2017 | 10:45 0 Komentárov

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni tohto roka historicky najnižšiu úroveň 6,9 percenta. Oproti predchádzajúcemu roku je to zlepšenie o 2,55 percentuálneho bodu. 

V predchádzajúcom mesiaci predstavovala nezamestnanosť 7,35 percenta. Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie klesol v júni na 188 tisíc osôb. Z evidencie tak oproti máju ubudlo 12 400 osôb a oproti predchádzajúcemu roku je ich menej až o 68 600.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového, nie len disponibilného, počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v júni rovnako najnižšiu hodnotu 8,14 percenta. „Nikdy počas celej existencie Slovenska nemalo Slovensko takúto nízku mieru evidovanej nezamestnanosti,“ povedal predseda vlády Robert Fico.

K poklesu miery nezamestnanosti došlo vo všetkých krajoch, najviac v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Ku koncu júna tohto roka bolo na úradoch práce voľných 62 tisíc pracovných miest. Počet neobsadených miest rastie. V júni ich vzniklo 17 tisíc a za šesť mesiacov to bolo 56 tisíc nových pracovných miest.

Znižuje sa aj počet ľudí, ktorí sú bez práce dlhodobo. Minister práce Ján Richter uvádza, že za 25 rokov histórie SR nebol ich počet nikdy tak nízky. Ľudí, ktorí sú bez práce dlhšie ako rok, je 106 tisíc, v kategórii nad 4 roky je ich 51 tisíc ľudí.

Šéf rezortu práce za tým vidí opatrenia ako vzdelávanie, rekvalifikácie, ale aj aktivácie, kde sa ľudia naučili pracovať a získať pracovné návyky. „Aj s touto kategóriou je potrebné robiť,“ tvrdí Richter. Vláda sa podľa neho chce zamerať na znevýhodnené okresy. Vyčlenených ich bolo 12. Medzi nimi napríklad Rimavská Sobota, kde je ako v jedinej bez práce viac ako 20 percent ľudí. 

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *