Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Miera práceneschopnosti bola v auguste najvyššia za posledných 15 rokov

Práceneschopnosť (PN) dosiahla v auguste tohto roka hodnotu 3,63 percenta, čo je najvyššia augustová hodnota za 15 rokov.

Najnižšia augustová priemerná dočasná PN bola v posledných pätnástich rokoch v auguste 2015, keď predstavovala 2,73 percenta a druhá najvyššia bola v auguste 2012 s hodnotou 3,47 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Hodnoty sa medzi jednotlivými krajmi sa výrazne líšia. V krajoch s vyššou nezamestnanosťou je aj vyššia miera práceneschopnosti.

V Prešovskom kraji dosiahla dočasná PN až 4,34 percenta. Je to najviac na Slovensku. Rovnako najvyššia je tu aj miera evidovanej nezamestnanosti – 11,25 percenta. Naopak, v Bratislavskom kraji, kde je miera nezamestnanosti najnižšia (4,75 %) bolo dočasne práceneschopných len 2,17 percenta osôb.

Druhú najnižšiu dočasnú PN vykázal Banskobystrický kraj (3,16 %). Nasleduje Nitriansky kraj (3,68 %) a Košický kraj (3,77 %).

Naopak, druhú najvyššiu priemernú dočasnú PN za august po Prešovskom kraji evidoval Žilinský kraj, a to 4,30 percenta, za ním nasledoval Trenčiansky kraj s 4,25 percenta a Trnavský kraj s PN na úrovni 4,04 percenta.

Priemerná dočasná PN udáva podiel práceneschopných osôb voči celkovému počtu nemocensky poistených ľudí v danom období. Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti vyjadruje podiel kalendárnych dní dočasnej pracovnej neschopnosti na celkovom kalendárnom fonde v sledovanom období.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial