Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Mikloš nielen o Grécku: Členovia eurozóny by mali mať možnosť odísť

Európa musí zvážiť všetky scenáre záchrany eura, vrátane varianty umožniť členským krajinám opustiť eurozónu. V rozhovore pre The Wall Street Journal (WSJ) to povedal slovenský minister financií Ivan Mikloš.

"Ideálne by bolo zachovať euro (a eurozónu) v súčasnej podobe, ale bez ďalších nákladov na záchranu Grécka," citujú noviny ministra.

"Je ale otázkou, či je možné zachovať eurozónu v jej súčasnej podobe," zamýšľa sa Mikloš. Slovensko je jednou zo 17 krajín Európskej únie, ktoré majú spoločnú menu euro. Bratislava v minulosti vždy patrila k veľkým kritikom nákladnej pomoci krajinám s fiškálnymi problémami, medzi ktoré sa popri Grécku zaradili aj Írsko a Portugalsko.

Európski lídri budú podľa Mikloša musieť posúdiť všetky alternatívy s cieľom zabrániť tomu, že sa objaví hrozba zániku eura. A to aj za tú cenu, že to bude znamenať odchod jednej alebo dvoch členských krajín. "Udržať a ochrániť euro je pre mňa absolútne zásadné a je to tiež v záujme Slovenska," podotkol Mikloš.

Lídri EÚ teraz dokončujú druhý záchranný program pre Grécko v objeme asi 130 miliárd eur, v ktorom je započítaná aj pomoc súkromným veriteľov v podobe odpisu gréckeho dlhu. Grécko už pritom jeden záchranný úver čerpá, a to v objeme 110 miliárd eur. Atény si pôžičku dohodli na jar 2010, kedy sa Grécko stalo prvou krajinou eurozóny, ktorá musela požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc.

Slovenská vláda Ivety Radičovej v minulom októbri padla, keď neprežila parlamentné hlasovanie o dôvere kvôli svojmu odmietavému postoju k navýšeniu právomocí záchranného fondu eurozóny EFSF. Vládu nepodporili poslanci druhej najsilnejšej vládnej strany Sloboda a Solidarita, ktorá odmieta pomoc silne zadlženým európskym štátom. 10. marca by sa mali uskutočniť predčasné voľby.

"Všetky tieto záležitosti vzťahu k pomoci Grécku sa budú musieť vyriešiť v nasledujúcich šiestich mesiacoch, mandát súčasnej vlády potrvá ešte dva mesiace," povedal v rozhovore Mikloš. Odmietol pritom komentovať, či môže Grécko nakoniec potrebovať viac než v súčasnosti predpokladaných 130 miliárd eur s tým, že to je predmetom diskusie, ktorej výsledky budú známe na konci mesiaca.

"Pád eura by bol katastrofou nielen pre Európu, ale pre celý svet … na druhú stranu, ani záchrana eurozóny vo súčasnej forme nie je rozumným riešením," domnieva sa minister s tým, že tieto otázky sú hodné legitímnej diskusie.

Zdroj: Patria online, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *