Utorok 10. decembra. Meniny má Radúz

Minimálna mzda by mala opäť vzrásť

Makroekonomika 07.08.2018 | 11:06 0 Komentárov

Rezort práce, odborári a zamestnávatelia sa opäť sporia o výšku minimálnej mzdy. Podľa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) by mala stúpnuť z dnešných 480 na 635 eur.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny navrhuje, aby minimálny zárobok v budúcom roku vzrástol na 520 eur. Zamestnávatelia sú za nižší rast mzdy. Sociálni partneri sa tak opäť nedokážu dohodnúť.

KOZ SR chce minimálnu mzdu zvýšiť o 130 eur na 635 eur. „Túto výšku navrhujeme aj s ohľadom na to, že sa v nasledujúcom období očakáva pozitívny vývoj makroekonomických ukazovateľov a najmä by malo dôjsť k nárastu cien, najmä potravín. Návrh ministerstva práce pre nás nie je dostatočný a pokúsime sa presadiť ďalšie zvýšenie,“ uviedla hovorkyňa KOZ Martina Nemethová.

Zamestnávatelia však nabádajú, aby zvýšenie mzdy odrážalo reálne ekonomické fundamenty. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR uviedla, že o výške minimálneho zárobku je pripravená rokovať len za predpokladu, že sa budú rešpektovať reálne ekonomické a sociálne ukazovatele.

Zástupcovia zamestnávateľov chcú, aby sa stanovil mechanizmu výpočtu a automatického prepočítavania minimálnej mzdy. „Máme záujem o zriadenie zákonného mechanizmu valorizácie minimálnej mzdy, čo znamená, že v prípade nedohody by bola minimálna mzda valorizovaná na základe zákonom stanoveného vzorca, ktorého parametre by odrážali aktuálny vývoj ekonomiky,“ doplnil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Táto téma by sa tak podľa neho odpolitizovala a nebola by predmetom „lacného populizmu niektorých politikov alebo odborárov“. Podobný názor má i AZZZ. „Vyhli by sme populizmu zo strany politických predstaviteľov, ktorí zvyšovaním minimálnej mzdy naháňajú politické preferencie,“ myslí si hovorkyňa asociácie Miriam Špániková.

Prehodnotením minimálnej mzdy sa bude zaoberať Hospodárska a sociálna rada SR – tzv. tripartita, na rokovaní 20. augusta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *