Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Minimálna mzda na rok 2017 bude blízko kompromisu

Dane Peter Apolen 12.10.2016 | 15:02 0 Komentárov

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny rozhodlo, že minimálna mzda sa zvýši z dnešných 405 eur na 435 eur. Je to blízko hranice 430 eur, ktorú navrhovali zamestnávatelia.

Keďže sa zamestnávatelia a odborári opäť nedokázali dohodnúť na kompromisnom návrhu, minimálnu mzdu určil rezort práce. Rozhodol o jej navýšení o 7,4 percent. Je to rýchlejší rast, ako tempo zvyšovania priemernej mzdy v krajine. Kým teda tento rok minimálna mzda predstavuje 51 percent priemernej mzdy, na budúci rok to bude už 52 percent.  

„Aby sa pracovať na Slovensku oplatilo, je dôležité posúvať neustále aj minimálnu mzdu,“ uviedol podľa TASR téme minister práce Ján Richter. Na druhej strane vysoký prah minimálnej mzdy môže zdražiť cenu práce pre zamestnávateľov tak, že v niektorých regiónoch, alebo profesiách by sa nemuselo oplatiť legálne zamestnávať. Preto sa k minimálnej mzde vyjadrujú i firmy.

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ivana Švejnu je veľmi dôležité, aby výška minimálneho zárobku odzrkadľovala ponuku a dopyt po pracovnej sile.

Ak by ponuka a dopyt po pracovnej sile boli vyššie, tak by to podľa neho ohrozilo konkurencieschopnosť ekonomiky. Suma 435 eur je však blízko k sume 430 eur, ktorú navrhovali zamestnávatelia. „Nemyslím si teda, že by ten rozdiel päť eur nejakým zásadným spôsobom mohol ohroziť konkurencieschopnosť alebo zvýšenie zamestnanosti,“ dodal I. Švejna.

Pred nedávnom zvyšovalo minimálnu mzdu i Česko. Od budúceho roku tam bude dosahovať 11 tisíc českých korún, teda zhruba 407 eur. Minimálna mzda by sa však nemala stať predmetom súťaže medzi krajinami. V západnej Európe, kde je jej hranica stanovená oveľa vyššie, je napríklad veľké množstvo mladých bez práce. Administratívne prekážky a nariadenia totiž odrádzajú firmy od vytváranie nových pracovných miest.

Okrem minimálnej mzdy ide napríklad o výpovedné lehoty alebo vysoké odstupné, ktoré bránia zamestnávateľom ľudí prepúšťať v prípade neúspechu firmy. S problémami pri vytváraní nových miest zápasiac najmä krajiny ako Francúzsko, Španielsko a Taliansko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *