Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Minimálna mzda vzrastie od januára o 10%

Dane 13.10.2017 | 16:34 0 Komentárov

Minimálna mzda vzrastie od 1. januára zo súčasných 435 na 480 eur mesačne. Zvýšenie už schválila vláda SR.

Vyššia minimálna mzda sa bude týkať zhruba 119 tisíc zamestnancov, ktorí sú zamestnaní u 30 tisíc zamestnávateľov. Z veľkej časti sa to týka samostatne zárobkovo činných osôb. Rezort práce v návrhu vyčíslil, že náklady zamestnávateľov v súkromnej sfére by sa tým mali zvýšiť o 61,4 mil. eur.

Pri schvaľovaní novej hranice minimálnej mzdy ani tento rok nedošlo k dohode sociálnych partnerov. Zástupcovia zamestnávateľov sa odmietli zúčastňovať rokovaní, s odôvodnením, že ich námietky i tak nie sú rešpektované. Výška minimálnej mzdy tak je výsledkom rozhodnutia Ministerstva práce SR.

Poslanec NR SR Jozef Mihál upozorňuje, že v konečnom dôsledku bude zo zvýšenia minimálnej mzdy ťažiť štát a nie zamestnanci.

„Nárast hrubej minimálnej mzdy o 45 eur predstavuje zvýšené mzdové náklady zamestnávateľov o 70 eur. Tie však neskončia v zamestnancovej peňaženke. Ten bude mať čistý príjem vyšší o 29 eur, zostávajúcich 41 eur dostane štát. Víťazom zvyšovania minimálnej mzdy sa stáva štát,“ povedal J. Mihál podľa Hospodárskych novín. Štátu sa takto podľa neho podarí ročne získať 70 miliónov eur naviac. Z tejto sumy by sa podľa neho mohli vykryť vyššie mzdy zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *