Pondelok 01. júna. Meniny má Žaneta

Minister financií musí okrem koronavírusu riešiť aj rozpočtové míny predchádzajúcej vlády

Makroekonomika 22.05.2020 | 16:49 0 Komentárov

Ministerstvo financií počíta tento rok s deficitom 7,5 mld. eur. Viac ako dve miliardy z neho pritom tvoria výdavky nesúvisiace s koronakrízou.

Predchádzajúca vláda nechala po sebe neuhradené účty. Na rýchlo schválené 13. dôchodky napríklad nemajú v rozpočte žiadne finančné krytie. Tento rok pritom budú verejné financie stáť 442 mil. eur. Medzi ďalšie položky patrí napríklad zvýšenie minimálneho dôchodku.

Ministerstvo financií muselo pri revízii rozpočtu schváleného na tento rok navýšiť deficit verejných financií zo 480 mil. eur až na zhruba 7,5 mld. eur. Viac ako tretinu z tejto sumy pritom tvoria položky, ktoré nemajú s koronakrízou nič spoločné.

Ďalšou veľkou položkou sú výdavky rezortu obrany. Napríklad už uhradená druhá splátka (352 mil. eur) za nákup stíhačiek F-16 bola vyššiu o 44 mil. eur, ako bolo rozpočtované. Rozpočet celého rezortu obrany bol podľa ministerstva pôvodne podhodnotený o 289 miliónov eur, preto sa musel upraviť.

K revízii došlo aj v ďalších položkách. Napríklad pri hospodárení samospráv, ktoré by malo byť horšie až o 189 miliónov eur.

Zreálniť sa muselo aj hospodárenie Sociálnej poisťovne. Samotný prevádzkový rozpočet bude pravdepodobne horší o 74 miliónov eur. Ďalší výpadok, ktorý nesúvisí s koronakrízou, sú podľa ministerstva financií korekcie k neúspešnému čerpaniu eurofondov za 180 miliónov eur.

Deficit spôsobený koronakrízou spočíva vo výpadku prímov v objeme necelých 2,4 miliardy eur spôsobeného prepadom ekonomiky. Okrem toho sú to opatrenia na elimináciu negatívnych dopadov pandémie na výdavkovej strane (1,6 mld. eur) a opatrenia na príjmovej strane (700 mil. eur). Len samotné zvýšenie nákladov na podporu v nezamestnanosti bude predstavovať 173 miliónov eur.

Rozpočet verejných financií tak pravdepodobne tento dosiahne deficit 8,4 percenta HDP. Koncom vlaňajška schválená verzia hovorila len o 0,49 percente.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *