Stvrtok 23. január. Meniny má Miloš

Minister financií si počas rozpravy o rozpočte čítal knihu

Minister sa po rozprave priznal, čím si počas dokopy vyše 23-hodinového rokovania o rozpočte v pléne Národnej rady SR krátil čas. Ako tvrdí, čítal si knižku Dva dni v Chujave.

„Má to dve časti, Deň škaredý a Deň pekný. Deň škaredý mám za sebou za tých 23 hodín v rozprave a Deň pekný je pred nami,“ prezradil vo štvrtok po hlasovaní o rozpočte minister financií Peter Kažimír.

Schválený rozpočet vytvára podľa neho predpoklady na znižovanie deficitu a zároveň pre podporu ekonomického rastu, rastu zamestnanosti a zlepšovanie životnej úrovne ľudí na Slovensku.

„Čaká nás lepší rok ohľadom ekonomického rastu, vývoja reálnych miezd, inflácia by mala byť naďalej nízka, mali by sme konečne prelomiť ten začarovaný kruh v oblasti zamestnanosti,“ vyhlásil pred novinármi minister.

Ako však dodal, ekonomické oživenie na budúci rok bude stále krehké a preto je na mieste opatrnosť.“Ale som presvedčený o tom, keďže sme schválili rozpočet s deficitom 2,6 % hrubého domáceho produktu, čo je menej ako na rok 2013, tak aj tlak na rast dlhu bude nižší,“ dodal. 

Ministerstvo financií vo schválenom návrhu vyzdvihuje, že opäť počíta aj s rezervami. V súvislosti s prijatím opatrení zameraných na boj proti daňovým únikom v oblasti výberu dane z pridanej hodnoty sa očakáva zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu v objeme 250 mil. eur, ku ktorým sa rozpočtuje rezerva v rovnakej výške vo výdavkoch. Podľa Kažimíra je štvrť miliardy eur minimum, o ktoré by sa mali príjmy z daní zvýšiť vplyvom efektívnejšieho boja proti daňovým únikom, medzi iným aj vďaka zavedeniu kontrolného výkazu k dani z pridanej hodnoty. Zároveň bola vytvorená rezerva na platy zamestnancov verejnej a štátnej správy vo výške 68 mil. eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *