Nedeľa 08. decembra. Meniny má Marína

Minister financií upozorňuje na vážnosť situácie

Makroekonomika 14.08.2019 | 15:51 0 Komentárov

Minister financií Ladislav Kamenický vyzýva s ohľadom na dnešné neuspokojivé čísla rastu HDP ostatných ministrov na šetrenie.

Štatitický úrad SR dnes zverejnil odhad rastu HDP v druhom kvartáli. Ekonomika rástla len o 1,9 percent, čo je oveľa menej ako čakalo, rovnako tak menej ako v predchádzajúcom období. Minister financií komentuje situáciu nasledovne:

„Podľa aktuálnych výsledkov spomalil rast našej ekonomiky oveľa výraznejšie než sme očakávali, a to na úroveň 1,9 percenta HDP, namiesto očakávaných 3,5 percenta. Rozpočet na tento rok bol pritom postavený na raste na úrovni 4,5 percenta. Za spomalením vidím najmä externé faktory, či už je to vývoj v Nemecku, alebo obchodné vojny medzi Čínou a USA. Spomalenie sa aj vzhľadom na tieto faktory očakávalo, ale nie tak rýchlo a na takej úrovni.

Dnes je to sto dní čo som vo funkcii ministra. Tak ako som už pri svojom menovaní uviedol, toto kreslo je horúce a dnes je priam žeravé. Každý minister sa teší keď ekonomika rastie. Po mojom nástupe sa karta ale začala obracať a prichádzajú zlé správy. 

Chcel by som sa preto vyjadriť k vývoju verejných financií. Ak sa aktuálny trend potvrdí aj v druhom polroku, situácia bude vážna. Ako minister financií sa preto musím k týmto skutočnostiam postaviť čelom.

Rozpočet na rok 2019 mal byť po prvýkrát v histórii vyrovnaný, musím však povedať, že po dnešných správach je tento cieľ ohrozený. Mojou prioritou bude “ukočírovať“ tento trend tak, aby boli straty čo najmenšie.

Touto cestou chcem preto vyzvať a poprosiť všetkých koaličných ministrov, aby sme spoločne začali šetriť. Každý musí začať sám od seba a namiesto ďalších požiadaviek, ktoré prichádzajú na ministerstvo financií na dodatočné peniaze, začali hľadať úspory vo vlastných rezortoch tak aby sme dokázali ušetriť ďalšie peniaze.

Určite vás zaujíma, čo budeme robiť v najbližšom období. Na konkrétne kroky budem potrebovať čísla zo septembrovej prognózy. Je jasné, že ak bude táto náhla zmena rastu ekonomiky pokračovať bude znamenať zníženie rozpočtovaných príjmov, na čo budeme musieť reagovať na strane výdavkov.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *