Stvrtok 22. augusta. Meniny má Tichomír

Minister potvrdil ambíciu bojovať s daňovými únikmi

Dane Peter Apolen 06.10.2014 | 09:13 0 Komentárov

Minister financií Peter Kažimír obhajoval výsledky boja jeho rezortu s daňovými únikmi. Zúčastnil sa pravidelnej neďelnej relácie O 5 minút dvanásť, kde uviedol, že nárast daňových príjmov o 300 miliónov eur v tomto roku je výsledkom „krížovej výpravy“ štátu proti daňovým únikom. Tá bude podľa neho pokračovať a ďalším krokom bude obmedzenie vykazovania neopodstatnených daňových výdavkov podnikateľmi.

Od budúceho roku sa napríklad mení odpisovanie firemného majetku v neprospech firiem. Rezort financií tak v roku 2015 očakáva nárast daňových prímov o pol miliardy eur. 

Minister potvrdil zámer neznižovať sadzbu DPH, ako ho k tomu zaväzuje zákon. Podľa neho by mal znížiť daňovú sadzbu zo súčasných 20 percent o jeden percentuálny bod, pretože deficit verejných financií klesol pod tri percentá. SMER-SD už dávnejšie avizoval, že zákon zmení, aby tak nemusel robit. Dôvodom je predpoklad, že nižšia sadbza dane by sa nepremietla do nižších cien, ale rozdiel by zostal vo vreckách obchodníkov. SMER – SD už má s tým skúsenosť. Už dávnejšie zaviedol nižšiu sadzbu na knihy a lieky. No keď bola strana v opozícií volala po znížení sadzby i na ďalšie skupiny produktov.  

P. Kažimír dodal, že znižovanie daní by bolo problematické, pretož Slovensko musí držať schodok hospodárenie štátu pod tromi percentami. Ďalším zdrojom príjmov by malo byť dôsledné zdaňovanie lekárov. Tí by mali mať rovnaké registračné pokladnice, ako iný obchodníci. „V zdravotníctve sa využíva obrovské množstvo poplatkov, ktoré sa vyberajú v hotovosti,“ povedal minister. V prípade, že lekári budú poplatky vyberať bezhotovostne, pokladnice nepotrebovať nebudú. 

HDP by mal podľa hlavného financmajstra vzrásť na budúci rok mierne o 2,6 percenta. Vďaka tomu očakáva i rast zamestnanosti. Malo by vzniknúť 20 000 nových pracovných miest. To povzbudí domácu spotrebu, čo je pre ekonomiku dobré. Kľúčové však pre Slovensko bude to, ako sa bude vyvíjať situácia v Nemecku, ktoré je našim hlavným exportným trhom. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *