Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Ministerstvo financií chce zaviesť ďalšie zmeny v bankových poplatkoch

Banky Peter Apolen 22.01.2014 | 11:04 0 Komentárov

Chystajú sa ďalšie zmeny v podmienkach bankových služieb. Potom ako sa od júla zrušili poplatky za vedenie úverového účtu, prichádza Ministerstvo financií SR s ďalším návrhom. Podľa neho sa má zvýšiť informovanosť spotrebiteľov o bankových poplatkoch a umožniť zrušenie účtu a jeho presun do inej banky bez poplatkov a iných obmedzení. Obsahuje to návrh novely zákona o platobných službách.

Zrušiť by sa tak mal poplatok za zrušenie platobného účtu. Novela zákona, ktorú ministerstvo minulý týždeň postúpilo do medzirezortného pripomienkovacieho konania, upravuje presný postup presunu platobného účtu medzi bankami. Presunom sa okrem prevodu trvalých príkazov na úhradu, trvalých príkazov na inkaso, súhlasov platiteľa s inkasom a platobných príkazov na úhradu rozumie aj zrušenie platobného účtu u jedného a otvorenie u druhého poskytovateľa platobných služieb.

Nový účet bude mať rovnaké nastavenia ako pôvodný. Banka nebude môcť požadovať poplatok za akýkoľvek úkon súvisiaci s presunom účtu, a to vrátane jeho zatvorenia. Pre spotrebiteľa tak bude táto služba zadarmo.

Novelou zákona sa zároveň ruší 12-mesačná lehota, počas ktorej bolo možné spoplatniť vypovedanie rámcovej zmluvy o platobných službách. Týmito zmluvami sa upravujú podmienky pri poskytovaní platobných služieb. Zrušenie rámcovej zmluvy má byť bezplatné vždy, bez akýchkoľvek časových alebo iných obmedzení.

Cieľom novely je tiež zvýšiť transparentnosť poplatkov, „čo môže zvýšiť tlak na ich znižovanie zo strany bánk“ uvádza ministerstvo. Suma a rozpis uhradených poplatkov by mal byť súčasťou výpisu z účtu zasielaného poštou alebo elektronicky mesačne alebo ročne. Suma poplatkov by mala byť uvedená od začiatku kalendárneho roka.

No podľa návrhu bude ministerstvo stanovovať jednotnú štruktúru cenníkov poplatkov. Malo by to umožniť spotrebiteľovi jednoduchšiu orientáciu a porovnanie cenníkov. Výška poplatkov bude môcť byť vyjadrená v peňažnej hodnote alebo percentuálne. Okrem toho budú banky musieť viesť aj historický prehľad troch posledných zmien cenníka, čím by sa sledovanie vývoja poplatkov mala stať pre spotrebiteľa jednoduchšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *