Stvrtok 12. decembra. Meniny má Otília

Ministerstvo financií chce znížiť firemnú daň

Sadzba dane z príjmu právnických osôb by mala na budúci rok klesnúť z 23 na 22 percent. Informáciu priniesli Hospodárske noviny s odvolaním návrhu štátneho rozpočtu predloženého do Národnej rady SR. Potvrdil to i hovorca rezortu Radko Kuruc. „Áno, môžem potvrdiť zníženie dane z príjmov právnických osôb o jeden percentuálny bod“, povedal.

Daňové zaťaženie a príjme štátnu z tejto dane by sa tak mal znížiť o približne 90 miliónov eur. Takýto skorý zvrat pritom vláda doteraz nikdy oficiálne nepripustila. Minister financií Peter Kažimír v minulosti naznačil, že dane sa môžu znižovať. Avšak len v prípade, ak sa bude ekonomike dariť výrazne lepšie. To sa môže naplniť na budúci rok, keď sa má hospodársky rast Slovenska opäť naštartovať na vyššie tempo.

Nižšia daňová sadzba nie je jedinou novinkou. Rezort financií podľa zistení denníka zvažuje zaviesť aj takzvané licencie. Teda minimálny poplatok, ktorý budú musieť po novom platiť aj tie s. r. o. či akciové spoločnosti, čo doteraz v daňových priznaniach vykazovali straty, alebo neplatili štátu žiadne alebo len symbolické dane. Licencie by mohli fungovať podobne ako minimálne povinné odvody živnostníkov. 

Zdroj: Hospodárske noviny, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *