Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Ministerstvo financií chce znížiť korporátnu daň

Dane 18.07.2016 | 09:31 0 Komentárov

Ministerstvo financií SR predložilo do medzirezortnému pripomienkovania návrh novely zákona o dani z príjmov. Navrhuje v nej zníženie dane z príjmu pre právnické osoby, ale i zavedenie zdaňovania dividend.

Ministerstvo financií predložilo návrh novely zákona o dani z príjmov, v ktorom podľa vlastného materiálu reaguje na záväzky z programového vyhlásenia vlády. Niektoré opatrenia, ako napríklad zvýšenie limitu paušálnych výdavkov živnostníkov či zrušenie daňovej licencie, však v návrhu nie sú.

Korporátna daň sa má podľa návrhu znížiť o jeden percentuálny bod na sľúbených 21 percent. Nová sadzba sa má použiť za zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2017.

Nová vláda sa k tomu zaviazala k programovom vyhlásení. Aktuálny návrh by mal podľa rezortu tieto záväzky reflektovať. Chýba v ňom však sľubované zvýšenie paušálnych výdavkov a zrušenie daňových licencií.

Slovensko by sa prijatím návrhu v tomto znení vrátilo k zdaňovaniu dividend. Dnes je SR jednou z mála krajín, kde podiely na disku vyplácané touto formou nie sú zdanené. Dôvodom je zdvojené zdanenie, keď firma platí zo zisku daň najprv ako právnická osoba, a potom pri vyberaní zisku zo spoločnosti pre spoločníkov.

Zdaňovanie dividend by však malo nahradiť zdravotné poistenie, ktoré sa dnes z podielov na zisku platí vo výške 14 percent. Navrhovaná výška dane predstavuje 15 percent. Tieto opatrenia majú byť účinné od 1. januára 2018.

Rozpočtové dopady takto navrhnutej novely zákona o dani z príjmov budú podľa rezortu financií najprv negatívne a potom pozitívne. Celkovo ministerstvo očakáva v roku 2017 výpadok na úrovni 132 mil. eur. V ďalších dvoch rokoch sa však už predpokladá pozitívny vplyv na úrovni 66,5 mil. eur, resp. 67,5 mil. eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial