Pondelok 06. júla. Meniny má Patrícia, Patrik

Ministerstvo financií chce zvýšiť finančnú gramotnosť detí

Ostatné správy 06.09.2019 | 09:33 0 Komentárov

Ministerstvo financií SR začalao intenzívnejšie pracovať na zvýšení finančnej gramotnosti žiakov základných škôl. Pilotným projektom je Deň pre školy, ktorý sa bude konať 20.septembra na pôde ministerstva financií.

Finančná gramotnosť Slovákov je podľa prieskumov nízka. V roku 2015 to bolo iba 48 percent, čím sa Slovensko zaradilo na 16. priečku v rámci EÚ. Prvé miesto patrí Dánsku so 71 percenta, naopak na chvoste sú Rumuni (22%).

Slováci majú problém orientovať sa v oblasti financií. V rámci krajín V4 nám vo finančnej gramotnosti patrí až tretie miesto. Vybrať si správne v ponuke bánk a ich produktov je často nad sily bežného človeka. Následne potom dochádza k existenčným problémom, zadlžovaniu domácností a ľudia nevedia splácať svoje úvery.

Keď sa pozrieme na čísla, sú alarmujúce. Celkový objem úverov vzrástol za ostatných takmer desať rokov o viac ako 115 percent, z takmer 14,5 mld. eur v roku 2010 na viac ako 31 mld. eur v minulom roku. Ľudia si často berú pôžičky za nevýhodných podmienok, a následne sa stáva, že nie sú schopní svoje dlhy splácať. Okrem toho na nich číhajú aj rôzni finanční podvodníci.

„Sme preto presvedčení že s finančným vzdelávaním treba začať už pri našich deťoch, aby poznali hodnotu peňazí a vedeli čo si za ne môžu kúpiť. Som rád, že na naše pozvanie prijali všetky oslovené základné školy a žiaci piateho ročníka, ktorí k nám na MF prídu absolvujú prednášku na tému „Čo znamenajú peniaze a ako s nimi narábať“, uviedol minister financií Ladislav Kamenický.

Ministerstvo financií sa finančnému vzdelávaniu pedagógov venuje viac ako rok a každý mesiac školia učiteľov vybraných základných a stredných škôl na Slovensku. „Na naše prednášky máme pozitívne ohlasy, sme radi, že môžeme učiteľom poskytnúť informácie o právach spotrebiteľov na finančnom trhu, o platobných službách a úveroch, ale aj ďalších témach“, uviedol riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov na MF SR Peter Mikloš.

Finančné vzdelávanie je témou aj pre finančnú správu, ktorá v tejto oblasti vyvíja viaceré aktivity. „ Našou úlohou je efektívny výber daní a cla a napĺňanie príjmov štátneho rozpočtu.  Je preto nesmierne dôležité, aby verejnosť a teda všetky daňové subjekty vedeli, prečo sú dane dôležité a aké služby vďaka nim dostávajú. Za ostatné dva roky sme sa zúčastnili na 250 vzdelávacích aktivitách pre žiakov materských, základných, stredných, vysokých škôl, detských domovov a verejných podujatiach po celom Slovensku“ uviedla prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.

V spolupráci s 24  expertmi zo 16 krajín sa finančná správa podieľala na príprave unikátneho webového portálu o daniach s názvom TAXEDU pre užívateľov od 9 do 25 rokov, ktorého obsah je k dispozícii v 22 jazykoch EÚ vrátane slovenčiny. Súčasťou portálu je aj priečinok pre učiteľov, v ktorom nájdu materiály, ktoré môžu využiť pri výučbe finančnej gramotnosti. Finančná správa tiež pre aktuálny školský rok spúšťa novinku – online daňovú hru s názvom Majland.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *