Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Ministerstvo financií chystá pravidlá pre zdanenie kryptomien

Dane 19.03.2018 | 11:24 0 Komentárov

Ministerstvo financií SR už pracuje s finančnou správou na metodickom usmernení, ktoré má pomôcť daňovníkom zorientovať sa pri vyčíslení daňových povinností zo ziskov z kryptomien, akou je napríklad aj bitcoin.

Toto usmernenie by malo byť vydané už čoskoro. „Chcem jednoznačne povedať, že cieľom tohto usmernenia ministerstva nie je regulovať kryptomeny a nakladanie s nimi, ale len poskytnúť daňovníkom potrebné informácie, aby vedeli ľahšie a správne vysporiadať svoje daňové povinnosti v zmysle zákona,“ uviedol vo februári v Národnej rade SR minister financií Peter Kažimír.

Priznal však, že si je vedomý, že v súčasnosti chýba tak na Slovensku, ako aj v iných krajinách jasná právna úprava, ktorá by definovala, aký druh majetku kryptomeny vlastne sú.

Považujú ich za určitú formu peňazí, ktoré nie sú zákonným platidlom (napríklad v Luxembursku, vo Švédsku, v Argentíne alebo Austrálii). No, považujú ich aj za finančný majetok (v Nórsku), či za komoditu (v USA). Sú však aj krajiny, ktoré ich úplne zakázali (napríklad v Bolívii).

Stále viac štátov Európskej únie, ale aj sveta sa preto s touto problematikou obracia na zoskupenie G20 alebo na Európsku komisiu. Slovensko tiež plánuje sledovať iniciatívy v tejto oblasti.

P. Kažimír uviedol, že údaje v skutočnosti nie sú anonymné, keďže sa realizujú prostredníctvom technológie blockchain. Daňové orgány sa tak k nim môžu v budúcnosti dostať. Zároveň však podľa slov ministra nemusia daňovníci spoliehať len na dáta zo systému, ale môžu využiť aj inštitút miestneho zisťovania alebo daňovej kontroly u daňových subjektov.

„Podotýkam, že nejde o zavedenie nových daňových povinností. Hovoríme o spôsobe presného určenia dane, ktorú treba zaplatiť zo ziskov z kryptomien. Daňová povinnosť teda už existuje a existovala aj v minulosti podľa zákona o dani z príjmov. Existuje množstvo otázok slovenských, ale aj európskych daňovníkov, ako majú postupovať. Našou ambíciou je im odpovedať jasne na tieto otázky,“ doplnil Kažimír.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *