Sobota 21. septembra. Meniny má Matúš

Ministerstvo financií nečakane odložilo povinnosť mať eKasu

Dane 12.06.2019 | 14:26 0 Komentárov

Podnikatelia, ktorí sa zaregistrujú do systému eKasy a do 30. júna si objednajú certifikované zariadenie, dostanú ďalšie tri mesiace na zavedenie nového systému. Dovtedy môžu používať svoju starú registračnú pokladnicu.

Ministerstvo financií tým reaguje na fakt, že viacerí dodávatelia certifikovaných pokladní a pokladničných systémov nestihnúť dodať objednané zariadenia do pôvodného termín koniec júna. Štát tým podľa nového ministra financií Ladislava Kamenického vychádza v ústrety firmám. „Vieme, že všetci Slováci sme takí, že všetko si nechávame na poslednú chvíľu a ak nie sme nejakým spôsobom nútení, tak mnohé veci by sa nediali,“ uznal.

V súčasnosti je v systéme eKasa registrovaných viac ako 77 percent používateľov elektronických registračných pokladníc, čo predstavuje 185 tisíc aktívnych pokladníc. Z nich sa 57 tisíc do systému aj reálne „napriek tomu, že väčšina z nich má túto povinnosť až od 1. júla,“ uviedla prezidentka Finančnej správy SR Lenka Wittenbergerová.

V súčasnosti je na trhu certifikovaných 31 dodávateľov pokladníc. Certifikáciu nezískali dve spoločnosti, pretože ich riešenia umožňovali priestor na podvody.

Používať starú elektronickú pokladnicu bude možné aj v prípade, ak už bol zrušený daňový kód tejto pokladnice. Podnikatelia, ktorým certifikovanú eKasu doručia ešte pred 30. septembrom ju budú musieť začať používať od jej doručenia a starú elektronickú registračnú pokladnicu vyradiť.

Podnikatelia, ktorí si eKasu do konca júna nezaregistrujú, však budú sankcionovaní podľa pôvodného zákona. Výška sankcií sa stanovená od 330 eur až do 20 tisíc eur.

Zmena je zatiaľ v legislatívnom procese. Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, ktorý pôjde do Národnej rady SR v skrátenom legislatívnom konaní.

Systém eKasa má zamedziť daňovým podvodom. Štát tak bude mať kontrolu v reálnom čase nad pokladničnými operáciami prevádzok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *