Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Ministerstvo financií počíta s rastom HDP o 4 %

Makroekonomika 17.04.2019 | 16:19 0 Komentárov

Slovenská ekonomika by mala tento rok pokračovať v svižnom raste. K spomaleniu dôjde až v nasledujúcom roku.

Ministerstvo financií vo svojej aktuálnej makroprognóze očakáva tento rok rast HDP Slovenska o štyri percentá. Ide o mierne spomalenie z minulého roka, keď tempo dosiahlo 4,1 percenta.

Vyplýva to z materiálu Program stability Slovenskej republiky na roky 2019 až 2022. V budúcom roku by mal rast spomaliť na 3,7 percenta. Dôvodom tohto očakávania je slabnutie zahraničného dopytu. Slovensko totiž výrazne ovplyvňuje dopyt najmä v automobilovom sektore.

Tento rok ekonomiku ešte podporí pokračujúci nábeh výroby v bratislavskom Volkswagene ako aj nitrianskom Jaguari Land Rover. HDP sa vďaka nim zvýši o 0,5 percentuálneho bodu. Európska ekonomika už pritom zaživa citeľné spomalenie. V poslednom kvartáli minulého roka rástol výkon eurozóny medziročne len o 1,1 percenta. Celoročne to bolo o niečo lepšie – 1,8 percenta.

„Aktuálny vývoj tak pripomína obdobie rokov 2012 a 2013, keď nová produkcia vo VW podržala export aj napriek spomaleniu v EÚ,“ myslí si ministerstvo financií.

Tohtoročný rast podporí podľa neho najmä spotreba domácností, „ktorá si vďaka zvyšovaniu miezd a sociálnym opatreniam udrží dynamiku porovnateľnú s predchádzajúcimi rokmi,“ uvádza ministerstvo.

Na budúci rok by malo Slovensko rásť o 3,7 percenta. Zastaví sa tak otvárania nožníc medzi rastom ekonomiky a rastom produkčného potenciálu krajiny. „Produkčná medzera sa zastabilizuje tesne nad úrovňou jedného percenta potenciálneho HDP a nebude sa ďalej otvárať,“ uvádza ministerstvo.

Výkon ekonomiky sa bude podľa neho opierať o domácu spotrebu a export. Export bude ešte ťahať nová výroba v Jaguári, kde sa očakáva nábeh produkcie druhého modelu. Vo vysokom raste by mali pokračovať aj mzdy, čo podporí spotrebu domácností.

Slovenská ekonomika tak v najbližšom čase bude ťažiť najmä zo spotreby, či už domácej alebo zahraničnej. Investície zostávajú nízke, čo môže spôsobovať problémy v budúcnosti. Ich nábeh sa očakáva až koncom súčasného programového obdobia európskych fondov v budúcom roku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *