Pondelok 01. júna. Meniny má Žaneta

Ministerstvo financií súhlasí s vydaním spoločných európskych dlhopisov

Makroekonomika 22.05.2020 | 12:41 0 Komentárov

Minister financií Eduard Heger sa na video konferencii ministrov financií eurozóny vyslovil za vytvorenie fondu obnovy v hodnote 500 mld. eur, ktorý by bol financovaný emisiou spoločných európskych dlhopisov.

Francúzsko a Nemecko predložili v pondelok spoločný návrh vytvorenia Fondu obnovy európskeho hospodárstva v objeme 500 mld. eur. Jeho podstata spočíva v pomoci najviac postihnutým krajinám eurozóny financovanej spoločnými európskymi peniazmi. Výdavky by nezvyšovali zadlženie jednotlivých krajín. Prostriedky do rozpočtu by sa získali emisiou spoločných európskych dlhopisov.

„Ministerstvo financií víta tento francúzsko-nemecký návrh, pretože nastavuje správny signál pre obnovu európskych ekonomík. Významným míľnikom je aj kompromisná dohoda medzi dvoma najväčšími ekonomikami EÚ. Jeho navrhovaná veľkosť z neho robí makroekonomicky relevantný inštrument,“ uviedlo ministerstvo financií podľa TASR.

„Minister financií Eduard Heger už počas videokonferencie Rady Ecofin 19. mája privítal predmetný návrh, podľa ktorého ide o významný moment v histórii EÚ, ktorý je však potrebné prepojiť s reformným úsilím, rýchlym návratom k zodpovednej rozpočtovej politike a bojom s daňovými podvodmi,“ doplnilo ministerstvo. Dodáva, že všetky ekonomiky EÚ boli zasiahnuté krízou a sú od seba vzájomne závislé. Mali by si teda nájsť spoločné riešenie.

„Kým sa fond v objeme 500 mld. eur stane realitou, bude treba ešte veľa úsilia. Hlavnou otázkou zostáva to, či budú Francúzsko a Nemecko schopné presvedčiť ostatné členské štáty, najmä „Šetrnú štvorku“: Rakúsko, Holandsko, Švédsko a Dánsko,“ upozorňuje analytik Saxo Bank Christopher Dembik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *