Stvrtok 22. októbra. Meniny má Sergej

Ministerstvo financií ustúpilo od návrhu zdaniť životné poistky

Poistenie 28.03.2018 | 11:49 0 Komentárov

Ministerstvo financií predložilo v rámci legislatívneho procesu ministerstvu hospodárstva už upravenú verziu návrhu zákona o dani z poistenia. Vyplýva z nej, že daň by sa nemala vzťahovať na životné poistenie, a sadzby by mali byť pri neživotnom poistení jednotné.

Podľa nového znenia návrhu by malo byť neživotné poistenie zaťažené osempercentnou sadzbou dane. Týkať sa nebude len PZP, z ktorého sa osem percentný odvod platí už aj dnes. Informáciu priniesli Hospodárske noviny.

„Je to návrh, o ktorom sa rokuje v rámci rozpočtových konaní, preto je nateraz predčasne hovoriť o finálnej podobe predkladaného zákona,“ uviedlo pre HN tlačové oddelenie ministerstva financií.

Podľa pôvodného návrhu malo byť životné poistenie zaťažené daňou tri percentá. Na návrh sa však zniesla spŕška kritiky. Sektor totiž očakával skôr daňové úľavy, ktoré by motivovali občanov zodpovednosti a zabezpečeniu sa proti nepredvídaným udalostiam. Neživotné poistenie bolo v pôvodnom návrhu zaťažené sadzbami v rozmedzí od dvoch do ôsmych percent.

Rezort financií odhaduje, že štátna kasa si vďaka novej daní prilepší o 36 miliónov eur. Platiť by mala od októbra tohto roka. Daň by mala nahradiť dnešný osem percentný odvod, ktorý je v platnosti od januára. Odvod sa však pre viaceré nezrovnalosti stretáva pri uplatňovaní s veľkými problémami a štát z neho nedostáva toľko, koľko plánoval.

Nateraz nie je jasné, ako sa bude nová daň aplikovať. V pôvodnom návrhu sa uvádza, že by malo ísť o formu nepriamej dane, ktorá by mala byť alternatívou dane z pridanej dane, z pod ktorej je poistný sektor na základe európskych predpisov oslobodený. V takom prípade by poisťovne k cene poistného jednoducho pripočítali dané percento dane a klienti by videli aká časť ich platby smeruje poisťovni a aká štátnemu rozpočtu.

V iných častiach návrhu sa však uvádza, že poisťovne by mali novú daň absorbovať znížením zisku a nákladov, takže v konečnom dôsledky by tak nemala byť pre klienta viditeľná. Návrh zákona o dani z poistenia prechádza legislatívnym procesom, je teda pravdepodobné, že sa bude ešte meniť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial