Utorok 26. mája. Meniny má Dušan

Ministerstvo financií ustúpilo od zámeru zdaniť životné poistenie

Poistenie 11.04.2018 | 13:59 0 Komentárov

Ministerstvo financií SR zmenilo po ukončení pripomienkového konania podobu návrhu zákona o dani z poistenia. Na základe rozporových konaní s dotknutými subjektami by sa nová daň z poistenia nemala vzťahovať na životné poistenie. Zavedie sa teda len pri majetkovom poistení, okrem PZP, ktoré už je zaťažené špeciálnym odvodom.

Poistná daň má nahradiť už od minulého roka platný osem percentný odvod z neživotného poistenia. Ten nenaplnil očakávania a štát na ňom vybral menej ako plánoval.

O návrhu zákona o poistnej dani sa bude rokovať na pondelkovom stretnutí Hospodárskej a sociálnej rady. „Ministerstvo financií akceptovalo časť pripomienok, o ktorých rokovalo s odborníkmi, čím vyšlo v ústrety požiadavkám trhu,“ uviedol tlačový odbor rezortu.

Dopady zákona by podľa neho nemali klienti poisťovní vôbec pocítiť. Daň budú totiž vyberať a platiť do štátneho rozpočtu poisťovne, a preto je rezort financií toho názoru, že nie je potrebná zmena platných zmlúv. Ministerstvo navrhuje poisťovniam niekoľko možností, ako koncové ceny poistného udržať na súčasných úrovniach. A to optimalizáciu činnosti, zníženie nákladov (napr. na sprostredkovateľov), alebo znížením zisku.

„Týmto krokom bude zabezpečená daňová férovosť pri poskytovaní tovarov a služieb. Poisťovacie služby v Európskej únii totiž nepodliehajú na základe smernice dani z pridanej hodnoty a je preto prirodzené, že sme hľadali spôsob, ako dosiahnuť spravodlivý systém“, uviedol minister financií Peter Kažimír.

„Poisťovníctvo v EÚ je oslobodené od dane z pridanej hodnoty smernicou z roku 1977, z toho dôvodu, že poistenie  neslúži k vytváraniu novej pridanej hodnoty, ale k obnoveniu hodnôt, ktoré už existovali, ale boli zničené alebo poškodené poistnou udalosťou,“ vysvetľuje Jozefína Žáková, generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní SLASPO. Uznáva, že viacero európskych štátov vyberaním nepriamych daní alebo parafiškálnych odvodov túto smernicu obchádza.

„Spoločným znakom vo väčšine civilizovaných štátov však je, že daň z poistného, resp. parafiškálne odvody slúžia ku konkrétnemu účelu, napríklad k predchádzaniu poistných udalostí alebo k znižovaniu ich dôsledkov, alebo sú vyvážené iným systémovým opatrením. Napríklad ak je zavedená daň  z poistného v životnom poistení, tak neexistuje žiadna daň z výnosu, je podporované  ukončenie poistnej zmluvy v riadne dohodnutom čase a  daňovo znevýhodnené je iba predčasné ukončenie zmluvy,“ uvádza J. Žáková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *