Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ministerstvo financií získa viac času na prípravu štátneho rozpočtu

Makroekonomika 19.10.2016 | 12:39 0 Komentárov

Ministerstvo financií získa na prípravu rozpočtu od budúceho roku dve mesiace navyše. Tento rok ho muselo podľa zákona predkladať Vláde SR do 15. augusta. Po novom to bude až do 15. októbra. 

Dôvodom posunu je to, že rezort nedisponoval ešte v tom čase relevantnými údajmi a do vlády predkladal len pracovnú verziu. Tá sa potom v pripomienkovacom konaní a v schvaľovaní i tak menila.

K zmenám v návrhu rozpočtu dochádzalo tak na strane príjmov, ako aj na strane výdavkov. Do 15. októbra daného roka zároveň musia návrhy štátneho rozpočtu na najbližší rok predložiť i štáty EÚ na posúdenie Európskej komisii.

Zmena vyplýva z novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorú schválil parlament.

Novelou sa zároveň upraví zohľadňovanie daňových a odvodových príjmov, ktoré nie sú obsiahnuté v prognóze Výboru pre daňové prognózy. Rozpočtované výdavky v danom roku bude možné použiť len v prípade, ak suma daňových a odvodových príjmov bude obsiahnutá v prognóze tohto výboru. Výbor v súlade s ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti vypracováva prognózy daňových a odvodových príjmov najmenej dvakrát ročne.

Minister financií Peter Kažimír zmenu vysvetľuje tým, že po novom bude prax reagovať aj na odchýlky pri daňových prognózach. Upozornil na prognózu, na základe ktorej bol založený rozpočet na rok 2015. Skutočné daňové a odvodové príjmy boli totiž oproti schválenému rozpočtu vyššie o 1,3 miliardy eur.

„Nezávislí analytici, zástupcovia Národnej banky Slovenska, Inštitútu finančnej politiky, pracovníci MF SR, vedci z rozpočtovej rady sa sekli o 1,3 miliardy eur. Toto nie je normálne mať dva roky po sebe odklon od prognózovaných príjmov a reálnych príjmov vyše šesť percent. Tolerovaná odchýlka sú dve percentá. Dva roky po sebe máme obrovský odklon,“ povedal pri obhajobe zákona minister. Za vysokou odchýlkou je ekonomický rast, deflácia, a lepší výber daní. 

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *