Utorok 10. decembra. Meniny má Radúz

Ministerstvo financií zverejnilo návrh regulácie provizií

Provízie pri úveroch by mali po novom dosahovať maximálne 1,5 percenta a ich vyplácanie by malo byť rozdelené na tri splátky po dobu troch rokov. To je jedným z návrhov, ktoré Ministerstvo financií SR predložilo v rámci novely zákona o poisťovníctve do pripomienkovacieho konania.

regulácia provízií

„Cieľom novely je zvýšiť transparentnosť a prehľadnosť nákladov pri distribúcii finančných produktov a regulácia odmien finančných sprostredkovateľov. Klienti bánk a poisťovní tak budú po novom podrobne informovaní o tom komu, koľko a za čo platia,“ uvádza rezort.

Spotrebiteľ by mal podľa návrhu dostávať novú informačnú tabuľku, ktorá bude obsahovať informáciu o výške odmeny finančného agenta.

„Ide o reguláciu odmeňovania, ale aj správania sa finančných sprostredkovateľov. Nepôjde iba o poistky, pôjde aj o sprostredkovanie úverov, či už spotrebných alebo hypoték. A treba si uvedomiť, že odmeny pre týchto sprostredkovateľov sú často veľkou záťažou pre klientov. Náš pohľad na túto reguláciu, je najmä z pohľadu ochrany spotrebiteľov“, uviedol minister financií Peter Kažimír.

Štát chce okrem výšky provízii pri sprostredkovaní úverov a poistiek regulovať aj výšky odkupnej hodnoty v životnom poistení. Malo by sa tak zabrániť tomu, aby klient znášal v prvých rokoch všetky náklady spojené s uzavretím poistnej zmluvy.

Zmeny by mali vstúpiť do platnosti 1. júla 2019. Návrh bol zverejnený na portáli právnych predpisov len v piatok poobede. Investujeme.sk bude túto tému podrobne sledovať.

3 odpovede na “Ministerstvo financií zverejnilo návrh regulácie provizií”

 1. Antonio B. píše:

  Prosím vás, vedeli by ste mi vysvetliť navrhovanú reguláciu výšky odkupnej hodnoty na nejakom konkrétnom príklade ?

  • Kombašan píše:

   Tyka sa to sporiacich poistiek IŽP. Doteraz to je tak, ze u vacsiny IZP (s vynimkou Novisu, co viem) pocas prvych dvoch rokov platenia IZP – teda poistky so sporenim je na sporiacom ucte poistenca nula kvoli uhrade pociatocnych nakladov spojenych so samotnou poistovnou
   a odmenou pre sprostredkovatela.
   Po novom uz v prvom roku ma mat klient realnu odkupnu hodnotu (nie som si isty, ci nie az 70% zaplateneho poistneho, co by bol nezmysel, kedze v tomto pomere ani nie je rozdelena klientova platba, kedy spravidla vzdy sa vacsia cast spotrebuje na uhradu samotneho poistenia a mensia cast ostava na sporenie…Mozne by to bolo u IZP uzavretych len za ucelom sporenia bez skutocneho poistenia, len s povinnym minimalnym krytim smrti). Toto ma az tak netankuje, kedze IZP na sporenie neodporucam a rozhodne uprednostnujem kombinaciu Rizikove poistenie + priame sporenie nezavisle od poistky.
   Pointu som snad vysvetlil. Ocakavam tymto do buducnosti uplny zanik IZP produktov (co mi neprekaza).

 2. Kombašan píše:

  Zaujimave, ze Kazimirova regulacia vobec neriesi kmenovych zamestnancov bank a postovni a populisticky ukazuje prstom len na sprostredkovatelov. Ako keby ti zamestnanci robili zadarmo, ked uz argumentuje „zatazou pre klienta“, pricom v skutocnosti nakladovost fin. produktov je pre klienta vzdy rovnaka – ci cez sprostredkovatela alebo kmenoveho zamestnanca (pre samotnu instituciu je to dokonca lacnejsie). Kazimi takto len pretlaca lobisticke plany dvoch velkych hracov, ktorym nevyhovuje konkurencia a takto by sa jej rady zbavili – zabranili mensim, casto lepsim konkurentom uplatnovat sa cez sprostredkovatelsky kanal. Kazimir a jeho manipulativne vyjadrenia rozhodne nesluzia v prospech zakaznika – ten v konecnom dosledku bude mat mensi vyber a zaplati viac. Toto je realita, nie jeho populisticke zavadzajuce kecy pred kamerami. Zakaznik nakoniec bude platit viac – vdaka jeho zakonu. Prvou lastovickou uz bola Kazimirova dan z poistenia (zaiste to vymyslel „v prospech“ klienta).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *