Pondelok 16. decembra. Meniny má Albína

Ministri financií EÚ kritizovali Taliansko a hrozili pokutami

EUROMakroekonomika 14.06.2019 | 11:02 0 Komentárov

Ministri financií eurozóny vo štvrtok v Luxemburgu napomenuli Taliansko pre narastajúci dlh.

Nemecký minister financií Olaf Scholz a varoval taliansku vládu, že fiškálne pravidlá EÚ nie sú len „niečo, čo je na papieri“. Taliansko podľa neho nemôže naďalej bagatelizovať pravidlá EÚ, ako keby neboli dôležité. „Tie pravidlá majú svoj dôvod,“ uviedol.

Hrozí, že Európska komisia začne voči Taliansku oficiálne konanie pre nadmerný deficit. V hre je pokuta vo výške až troch miliárd eur.

Taliansky predseda vlády Giuseppe Conte je však presvedčený, že disciplinárnemu konaniu sa krajina nakoniec vyhne. Jeho nádej sa upiera na budúce výsledky talianskeho ekonomického rastu, ktoré by mohli znížiť aj pomerový ukazovateľ zadlženia.

Komisár EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici uviedol, že Taliansko musí predložiť dôveryhodný plán. „Potrebujeme fakty, čísla, ktoré jasne ukážu, že Taliansko je na ceste k splneniu cieľov a že dodržiava pravidlá,“ povedal. Inak bude krajina podľa neho potrestaná.

Šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová vyzvala taliansku vládu, aby nabrala politickú odvahu a pustila sa do štrukturálnych reforiem. Nástroje na boj so súčasnou nepríjemnou situáciou sú podľa nej v jej rukách.

„Som presvedčená, že Taliansko by malo nájsť fiškálnu cestu a pozbierať politickú odvahu, aby zaviedlo štrukturálne reformy, ktoré uvoľnia taliansku genialitu,“ dodala Luxemburgu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *