Nedeľa 09. augusta. Meniny má Ľubomíra

Ministri financií odsúhlasili Ch. Lagardeovú na pozíciu guvernérky ECB

EUROMakroekonomika 10.07.2019 | 12:43 0 Komentárov

Ministri financií krajín EÚ (tzv. euroskupina) v utorok formálne odporučili vymenovať Francúzsku Christine Lagardovú za guvernérku Európskej centrálnej banky.

Na nominácii súčasnej šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) do čela kľúčovej finančnej inštitúcie eurozóny sa pred týždňom na mimoriadnom summite dohodli prezidenti a premiéri krajín Európskej únie.

Funkcie sa Ch. Lagardeová ujme v októbri na ďalšom samite EÚ. Nahradí tak Maria Draghiho, ktorému funkčné obdobie končí. Okrem súhlasného stanoviska ministrov financií, k čomu došlo včera, je ešte potrebné vyjadrenie Európskeho parlamentu a samotnej ECB.

Ch. Lagardová do vedenia centrálnej banky nastúpi v rámci dohody o personálnych otázkach lídrov EÚ. Jej súčasťou je rozhodnutie vymenovať do čela Európskej komisie súčasnú nemeckú ministerku obrany Ursulu von der Leyen, do vedenia Európskej rady sa dostane končiaci belgický premiér Charles Michel a predstaviteľom diplomacie EÚ bude španielsky politik Josep Borrell.

Kto vystrieda samotnú Ch. Lagardeovú na čele MMF, zatiaľ nie je jasné, Špekuluje sa o niekdajšom šéfovi euroskupiny (zasadnutia ministrov financií krajín eurozóny) Holanďanovi Jeroenovi Dijsselbloemovi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *