Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Ministri financií zlyhali pri schvaľovaní ďalšej tranže zo záchranného balíka pre Grécko

Investície 13.11.2012 | 13:53 0 Komentárov

Grécku tento mesiac dôjdu peniaze, potenciálne táto situácia môže nastať už budúci týždeň. Dnes večer sa bude zároveň konať aukcia gréckeho mesačných a trojmesačných poukážok, ktorá môže narásť na 5 milárd eur, čo by mohlo pomôct Grécku zostať nad hladinou. Ide však len o krátkodobé riešenie ako preklopiť časť dlhu, ktorý by mal expirovať v piatok – poznamenáva analytik Alpari James Hughes. 

Ministri financií sa stretnú na budúci týždeň, kedy budú diskutovať o možnostiach ako znížiť grécky dlh v dlhodobom horizonte a kto bude financovať schodok, ktorý vznikol v dôsledku žiadosti Grécka o ďalšie dva roky na splnenie svojich fiškálnych cieľov. Pre trhy to znamená ďalších sedem dní neistoty, čo znamenározhojdané obchodovanie bez reálneho smerovania.

Existuje len veľmi malá šanca, že Grécko bude ponechané na pospas svojho dlhu, ale skutočnosť, že rozhodnnutie sa odkladá až na čas, kedy Grécko vyčerpá všetky svoje peniaze ukazuje, že v eurozóne sa nič nezmenilo. Nedostatok dôrazu a uvedomenia si naliehavosti tohto problému pretrváva, čo v poslednom období častokrát privádza trhy do šialenstva.

Už dlhšiu dobu sa vie, že Grécko bude žiadať dva extra roky na splnenie svojich fiškálnych cieľov, čiže o tejto záležitosti sa mohlo rokovať už pred niekoľkými mesiacmi. Namiesto toho lídri eurozóny nám znovu ukázali,že sú nekompetentní a zaborili hlavu do piesku na tak dlho, ako sa len dá, dúfajúc, že problém sa sám stratí.

Zdroj: James Hughes, šéfanalytik spoločnosti Alpari.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *