Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Minulý rok sa do katastra zapísal rekordný počet vlastníckych práv

Bývanie Peter Apolen 20.02.2017 | 17:38 0 Komentárov

Minulý rok sa uskutočnilo 345 649 zápisov vlastníckych práv do katastra nehnuteľností. Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji a najmenej v Trenčianskom. Vyplýva to z údajov Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR.

„Od začiatku sledovania vkladových konaní bolo v roku 2016 najviac doručených návrhov na vklad aj najviac právoplatne skončených návrhov na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností,“ zhodnotila riaditeľka odboru katastrálnej inšpekcie ÚGKK Ivana Zemková. Druhý najvyšší počet vkladových konaní úrad zaevidoval v roku 2008.

Katastru bolo vlani doručených 349 927 návrhov na vklad. Realizovaných ich nebolo zhruba 5,5 tisíc. V porovnaní s rokom 2011 vzrástol počet zápisov o jednu tretinu a oproti roku 2015 o 12,1 percenta.

V Bratislavskom kraji katastrálne odbory okresných úradov zapísali 64 152 vlastníckych práv. Nasledoval Žilinský kraj so 44 190 vkladmi. Najmenej ich naopak bolo v Trenčianskom kraji (37.779).

Úrad kartografie upozornil, že aj napriek prijatým organizačným opatreniam sa nie vždy darí dodržať zákonom stanovené lehoty.

„Dôvodom sú najmä veľké počty nárazovo doručených návrhov na vklad v súvislosti s majetkovoprávnym usporiadaním pozemkov pre verejnoprospešné stavby, ako sú diaľnice, rýchlostné komunikácie, železnice či priemyselné parky. Napriek narastajúcim počtom vkladových konaní sú vykonávané s tým istým počtom zamestnancov,“ vysvetlila I. Zemková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *