Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Mladí ľudia do 24 rokov predstavujú pre banky najrizikovejšiu skupinu

Banky 10.11.2016 | 14:22 0 Komentárov

Pre české banky a finančné inštitúcie sú v prípade spotrebiteľských úverov najrizikovejší klienti do 24 rokov veku. Viac ako 16 percent z nich teraz nezvláda splácať svoje dlhy. Zverejnil to Bankový a Nebankový register klientskych informácií v ČR.

Ľudia do 24 rokov majú v evidencii oboch týchto registrov 147 tisíc úverov. Z nich až 24 tisíc patrí do skupiny ohrozených úverov. To znamená, že u nich neboli zaplatené minimálne tri po sebe idúce mesačné splátky.

Najviac ľudí neplatiacich svoje krátkodobé dlhy, a to 83 tisíc, patrí do vekovej skupiny 35 až 44 rokov. Vzhľadom na to, že ide o ekonomicky najaktívnejší vekovú skupinu s najvyšším počtom otvorených úverov – 679 tisíc, ide aj cez vysokú absolútnu hodnotu ohrozených úverov o jednu z najmenej rizikových skupín. Svoje dlhy nezvláda splácať 12 percent veriteľov z tejto skupiny.

V poslednom roku sa počet mladých ľudí s problémami zvýšil o 65 percent. „Počet mladých ľudí do 24 rokov s ohrozeným krátkodobým dlhom je stále výrazne menší ako u iných vekových skupín, ich počet ale v poslednom roku dramaticky rastie. Možno preto očakávať, že finančné inštitúcie budú túto vekovú skupinu preverovať oveľa starostlivejšie, „uviedol výkonný riaditeľ Nebankového registra Jiří Rajlich.

Vlani v septembri evidovali registre v ČR 648 tisíc odmietnutých žiadostí, tento rok ich v tom čase bolo takmer 661 tisíc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *