Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

MMF: Ázia sa musí vystríhať pred európskou dlhovou krízou

Námestník generálneho riaditeľa MMF Naoyuki Shinohara uviedol, že globálne vyhliadky sú naďalej veľmi neisté, riziká poklesu výrazne vzrástli a priestor pre stimulačné opatrenia je obmedzený, ak nie vyčerpaný.

Na fóre v Singapure varoval pred nákazou európskej dlhové krízy, ktorá sa odohráva desať rokov potom, čo ázijský región prešiel vlastnými finančnými otrasmi. Nepriaznivý vývoj v Európe môže narušiť aj celosvetový obchod s dôsledkami pre Áziu, vzhľadom na dôležitú úlohu vonkajšieho dopytu.

Shinohara ďalej uviedol, že Grécko stojí v epicentre prehlbujúcej sa dlhové krízy a hrozí, že sa môže rozšíriť do ostatných krajín eurozóny. Spoločná euromenu klesla na štvorročné minimum voči doláru a na osemročné dno voči jenu.

Úverové problémy môžu viesť k významnému prelievaniu prostredníctvom finančných kanálov. Kríza môže spôsobiť neistotu a nestálosť vo výhľade kapitálových tokov. Rýchlo rastúce ázijské ekonomiky môžu priťahovať investície, čo môže viesť k riziku prehrievania niektorých z nich, ak by neboli prijaté primerané opatrenia. Zvyšovanie globálnej averzie voči riziku by na druhej strane mohlo zmeniť smer kapitálových tokov veľmi rýchlo.

Ázia podstúpila vážnu finančnú krízu v deväťdesiatych rokoch, keďže banky neboli schopné plniť záväzky voči investorom z Thajska sa rýchlo sa rozšírili na ďalšie ázijské krajiny.

Zdroj:
X-Trade Brokers
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *