Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

MMF vyčíta centrálnym bankám prílišné tajnostkárstvo

Medzinárodný menový fond je toho názoru, že centrálne banky z vyspelých ekonomík by mali otvorene komunikovať o svojich plánoch a opatrenia. Ide najmú o ukončovanie radu nekonvenčných opatrení, ktoré využívajú všetky relevantné centrálne banky. Banky by tak zmenšili výkyvy, ktoré ich vypínanie vyvoláva a ktoré ešte umocňuje moment prekvapenia, ktorý banky využívajú.

Ako príklad fond uviedol vlaňajšiu krízu na finančných trhoch rozvojových krajín, odkiaľ investori hromadne sťahovali peniaze potom, ako americký Federálny rezervný systému oznámi, že sa chystá ukončiť program stimulov na podporu hospodárstva. Niektoré krajiny dokázali včasnou reakciou zdolať problém lepšie ako iné. Fond preto nabáda k zlepšeniu informovanosti finančných trhov s predstihom.

Fond pripomína, že akékoľvek prekvapenia, pokiaľ ide o ďalší vývoj menovej politiky vyspelých veľkých ekonomík, majú mimoriadne veľký vplyv na ceny aktív aj tok kapitálu. Je preto dôležité, aby centrálne banky týchto krajín poskytovali trhu jasné vyhlásenia a primerané informácie o svojich plánoch.

Zdroj: AP

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial