Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

MMF vyzval ECB k rozšíreniu programu výkupu aktív

Makroekonomika 11.07.2016 | 07:59 0 Komentárov

Medzinárodný menový fond (MMF) vyzval Európsku centrálnu banku (ECB), aby rozšírila svoj program výkupu dlhopisov. Upozornil na infláciu, ktorá sa stále nie a nie naštartovať. V oblasti úrokových sadzieb sú možnosti ECB podľa fondu už veľmi obmedzené. 

Až 11 z 19 štátov eurozóny zaznamenalo v máji zápornú infláciu. Podľa revidovanej prognózy dosiahne miera inflácie v eurozóne tento rok 0,2 percenta. ECB by ju pritom rada videla na úrovni dvoch percent.

Mahmood Pradhan z MMF vo vyhlásení vyzval politikov z eurozóny, aby zastavili rast euroskepticizmu a posilnili menovú úniu. Navrhuje vytvorenie centrálneho fondu eurozóny na pomoc slabším ekonomikám, reformy bankového sektora, ktoré by finančným ústavom pomohli zbaviť sa zlých úverov.

Predstaviteľ fondu navrhuje, aby bola pomoc zo spoločného fondu podmienená zavádzaním prísnych reforiem a opatrení, podobne ako pri záchranných úveroch.

Projekt spoločného fondu je však kontroverzná téma, pretože najvplyvnejší člen bloku, Nemecko, odmieta finančne podporovať menej disciplinovaných členov bloku, ako sú Grécko, Taliansko či Španielsko.

Zdroj: DPA, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *