Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Môj list Ježiškovi: Pošli bankárov a politikov preč

Milý Ježiško, tento rok mám len jedno želanie. Mohol by si prosím všetkých tých politikov, centrálnych bankárov a hlavných ekonómov odviezť niekam veľmi ďaleko, a najlepšie na najbližších päť rokov? Na oplátku ti sľubujem, že než sa vrátia, európska ekonomika porastie najmenej o tri percentá, americká o päť percent a Ázia prejde potrebnými reformami a elegantne zaujme to správne miesto vo svetovej ekonomike. Áno, takto jednoduché to je, píše Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank. 

Za posledných šesť mesiacov som naštval veľa politikov, keď som zarputilo tvrdil, že všetky ich makroekonomiky sú zlé. Vytáča ma ale, keď moje myšlienky vyvracajú a prehlasujú, že ich kroky boli naopak úspešné a dávajú si navzájom za pravdu. S tým nech na mňa nechodia – aby som parafrázoval Johna McEnroea: To predsa nemôžu myslieť vážne!

Nezamestnanosť mladých ľudí z krajín skupiny Club Med je vyššia alebo sa rovná tej v pásme Gaza

Politika preťahovania a predstierania už dosiahla nových extrémov, pretože výnosy dlhopisov u krajín zo skupiny tzv. Club Med klesajú a politici majú čo robiť, aby si stihli pogratulovať za svoje úspechy. Medzitým sa ale v niekoľkých európskych krajinách vyšplhala nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi na vyššie hodnoty, než je v pásme Gaza (teda 45 percent). Tam je síce stav ekonomiky podobný, ale majú výrazne horšie politické a finančné podmienky.

saxo-bank-7-dec-2012
Zdroj: Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank.

 

Jedna odpoveď na “Môj list Ježiškovi: Pošli bankárov a politikov preč”

  1. lubko píše:

    chcel by som ps3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *