Streda 21. augusta. Meniny má Jana

Momentálne najslávnejší obchodník: Kríza je ako rakovina

Najnovšou hviezdou internetu je Alessio Rastani, drobný súkromný obchodník na kapitálových trhoch. Vo vysielaní BBC šokoval vyhlásením, že svetovej ekonomike nevládnu vlády, ale banka Goldman Sachs.

Peter Margetiny zo spoločnosti TRIMBroker, ktorý video preložil do slovenčiny, poznamenáva, že komentár je veľmi zábavný, ale bohužiaľ, v mnohom má pravdu… Tu sú Rastaniho slová:

Som pevne presvedčený, že pri tomto konkrétnom záchrannom balíku nezáleží na tom, koľko peňazí sa doň vleje, jednoducho to nebude fungovať, pretože tento problém nemôže byť vyriešený. Som si istý, že euro zlyhá a jeho hodnota sa podstatne zníži, pretože na trhoch momentálne prevláda strach. Veľkí a chytrí investori – hovorím o veľkých fondoch, hedžových fondoch – neveria tomuto záchrannému plánu. Vedia, že trh je v obrovských problémoch, akciový trh to má spočítané, o euro záujem nemajú a presúvajú svoje peniaze do bezpečnejších aktív, ako napríklad 10-ročné alebo 30-ročné americké dlhopisy a dolár. Takže to nebude fungovať. Stále počúvame, že čokoľvek, čo politici doteraz navrhli, nie je správne.

Môžete definovať, čo by investorom pomohlo, aby sa cítili istejšie?

To je zložité. Pre mňa to ani nie je podstatné. Som obchodník a o podobné záležitosti sa nezaujímam. Ak vidím príležitosť, kde by som mohol zarobiť peniaze, chopím sa jej. Pre väčšinu burzových obchodníkov teda nie je dôležité to ako zachrániť ekonomiku a celkovú situáciu. Našou úlohou je zarobiť peniaze. Ja som o tomto okamihu sníval posledné tri roky. Priznám sa, že každú noc chodím spať s tým, že snívam o ďalšej recesii. Snívam o momente ako je tento. Prečo? Pretože ľudia si možno nepamätajú na vývoj počas Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch. Nebolo to iba o zrútení akciového trhu. Existovalo niekoľko ľudí, ktorí na tento pokles boli pripravení a dokázali na ňom zarobiť. A môže tak spraviť naozaj ktokoľvek. Nemá na to privilégium iba finančná elita, každý môže takto zarobiť peniaze, je to príležitosť. Ak sa trh zosype, ak padne euro a akciové trhy a ak viete, čo máte robiť, ak ste si vytvorili správny plán, môžete na tomto vývoji zarobiť veľa peňazí. Napríklad rôznymi hedžovými stratégiami alebo investíciou do amerických dlhopisov.

Ako môžete vidieť, ľuďom okolo mňa padla sánka z toho, čo ste práve povedali. My oceňujeme vašu úprimnosť, avšak zvyšok eurozóny má určite iný názor.

Každý, kto sa teraz pozerá, si musí uvedomiť, že táto ekonomická kríza je ako rakovina. Ak iba stále čakáte a čakáte a pritom si myslíte, že sa dá všetko do poriadku, je to ako keď sa rakovina neustále zväčšuje, až je napokon príliš neskoro. To, čo by som chcel všetkým odkázať je, aby sa pripravili. Teraz nie je čas na zbožné priania a myslenie typu, že nás zachránia vlády. Vlády neovládajú svet. Goldman Sachs ovláda svet. A Goldman Sachs sa nezaujíma o tento záchranný plán, rovnako ako veľké fondy. Vlastne by som ľuďom rád pomohol. Ľudia teraz môžu zarobiť peniaze a nejedná sa iba obchodníkov. To, čo musia urobiť, je naučiť sa ako zarobiť na klesajúcom trhu. Prvou úlohou, ktorú musia ľudia splniť, je ochrana ich aktív. Ochrániť to, čo majú, pretože si myslím, že o menej ako 12 mesiacov úspory miliónov ľudí sa jednoducho vyparia. A to je iba začiatok. Takže buďte pripravení a konajte už teraz. Najväčšie riziko, ktoré momentálne podstupujete, spočíva vo vašej nečinnosti.

Dodatok

Podľa The Telegraph nie je Rastani žiadny veľký obchodník. Žije v dome založenom hypotékou a najmä jeho tradingový účet je dolu 10k libier za posledné štyri roky. Má firmu, nie však bankovú licenciu. A sám tvrdí: "Vyhľadávam pozornosť. To je hlavný dôvod, prečo som išiel do BBC. Trading je koníček. Nie je to biznis. Rád hovorím a hovorím veľa. Milujem hovoriť na verejnosti…" Jeho slová treba brať v určitých ohľadoch veľmi vlažne…

Zdroj: BBC, Peter Margetiny, TRIMBroker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *