Utorok 22. január. Meniny má Zora

Monte dei Paschi sa pri záchrane spolieha na nového šéfa

Banky Peter Apolen 12.09.2016 | 17:16 0 Komentárov

Najstaršia a zároveň najhoršia banka v Európe sa spoľahne pri záchrannom pláne na nového šéfa. Ten by mal získať nový kapitál päť miliárd eur, čo by banke malo zlepšiť nelichotivé čísla. 

Súčasný generálny riaditeľ banky Fabrizio Viola súhlasil, že uvoľní cestu novému šéfovi, ktorý presvedčí investorov, aby banke poskytli peniaze.

Následne by talianska banka mala vymenovať nového šéfa, ktorým by mal byť Marco Morelli, doterajší riaditeľ talianskej divízie Bank of America Merrill Lynch, ešte tento týždeň.

F. Viola nastúpil do funkcie riaditeľa Monte dei Paschi v roku 2012, aby jej pomohol odraziť sa od dna. Napriek tomu, že sa mu to celkom nepodarilo, má za sebou dve úspešné emisie akcií, ktoré banke priniesli osem miliárd eur. 

História Monte dei Paschi siaha ešte do 15teho storočia. Aktuálne je treťou najväčšou talianskou bankou. Jej testy však dopadli zle už v roku 2014 a tento rok, keď ECBtesty opakovala, banka dopadla z 51 testovaných európskych bánk najhoršie.

Banka má, podobne ako celý taliansky bankový sektor, problémy s nesplácanými úvermi. Testy odhalili, že banka nemá dostatok vlastného kapitálu, ktorým by dokázala pokryť prípadné straty. Banka pripravila záchranný plán. Chystá sa emitovať nové akcie a do konca roka chce predať zlé úvery v hodnote 9,2 miliardy eur. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *