Streda 17. júla. Meniny má Bohuslav

Moody’s upozorňuje na dôsledky tvrdého brexitu

Ďalší trhový šok na obzore – Moody’s zverejnil správu, v ktorej upozorňuje, že tzv. tvrdý brexit by mal rozsiahle negatívne dôsledky na európsku ekonomiku.

Dohoda medzi Veľkou Britániou a Európskou úniu sa stále nečrtá. Problematický je najmä voľný pohyb tovarov a služieb, ako hranica medzi úniou a Írskom.

O možnosti odchodu Británie z únie bez dohody hovoria už obe strany vyjednávaní. Znamenalo by to šok najmä pre Veľkú Britániu, no i pre hospodárstvo únie.

Moody’s v správe uvádza, že takzvaný tvrdý brexit by mal rozsiahle negatívne dôsledky. Najviac by zasiahol automobilový sektor, ale aj aerolínie a chemický priemysel.

Británia podľa Moody’s riskuje dokonca ekonomickú recesiu. Dočasne by síce boli možno prijaté krátkodobé opatrenia, no brexit bez dohody by určite spôsobil väčšie problémy než regulovaný odchod, uviedla ratingová agentúra.

Bezprostredným dôsledkom by zrejme bol najprv prudký prepad hodnoty britskej libry, čo by viedlo k dočasnému zrýchleniu inflácie a zníženiu reálnych príjmov počas obdobia dvoch až troch rokov. Znížilo by to životnú úroveň, spotrebiteľské výdavky, čo by pravdepodobne dostalo krajinu do úpadku. Navyše by mali britské firmy oveľa horší prístup na spoločný európsky trh.

Brexit je plánovaný už na koniec marca budúceho roku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *