Nedeľa 20. októbra. Meniny má Vendelín

Moody´s zhoršila rating 6 krajinám EÚ. Francúzsku, Veľkej Británii a Rakúsku zmenila výhľadna negatívny

Investície 14.02.2012 | 09:56 0 Komentárov

Ratingová agentúra Moody´s v pondelok upravila hodnotenie úverovej spoľahlivosti deviatim krajinám Európskej únie. Francúzsko, Veľká Británia a Rakúsko si síce uchovali najvyššie hodnotenie „AAA“, ale výhľad pre jeho udržanie bol stanovený na „negatívny“. Šesť krajín si potom o stupeň pohoršilo. Sú medzi nimi Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko a Malta.

Ako informuje spoločnosť Patria, Moody´s udelila horšiu známku skupine juhoeurópskych krajín, ktoré sa stretávajú s hospodárskymi problémami a vysokou zadĺženosťou. Taliansko má teraz stupeň „A3“ z pôvodného „A2“, Portugalsko „BA3“ z „Ba2“. Španielsko kleslo o dva stupne z „A1“ na „A3“ po boku Talianska. O jeden stupeň si pohoršili aj Malta a Slovensko (na „A3“), Slovinsko na stupeň „A2“. Aj všetky tieto ekonomiky majú stanovený výhľad na negatívny. 

Prečítajte si

Moody´s potvrdila hodnotenie záväzkov „AAA“ Nemecku ako zodpovedajúce realite a potvrdila tiež najvyššie hodnotenie pre záchranný fond EFSF.

Agentúra Moody´s úpravu vysvetlila ako reakciu na citlivosť krajín k rastúcim finančným a makroekonomickým rizikám vychádzajúcim z krízy v eurozóne. „Politici urobili krok vpred, ale nie dosť pre uistenie trhov o stabilite. To, čo povedie dlhodobé ratingy, bude zrejmosť a zrozumiteľnosť, makroobraz a tiež výkon tvorcov politík,“ píše Alistair Wilson z londýnskej Moody´s. Medzi ďalšími dôvodmi Moody´s uviedla neistotu ohľadom inštitucionálnej reformy v eurozóne a fiškálneho paktu. Agentúra vyjadrila obavy, či sú európske krajiny schopné uskutočňovať ten typ reforiem, ktorý by dokázal vyriešiť dlhovú krízu. Má tiež pochybnosti o dostatočnosti finančnej ochrany pred šírením krízy, teda o kapacite takzvaných eurovalov. Upozornila tiež na to, že slabá európska ekonomika by mohla podkopať snahu vlád o úspory a ozdravenie verejných financií.

Zhoršený rating spravidla znamená, že štáty musia za získané úvery platiť veriteľom vyššie úroky. Je tiež varovaním pre prípadných investorov, že ekonomiky daných krajín čelia problémom.

S&P minulý mesiac znížila ratingy Francúzska, Rakúska, Talianska, Španielska, Portugalska, Cypru, Malty, Slovenska a Slovinska. Tiež znížila rating európskeho stabilizačného fondu EFSF, ktorý Moody´s naopak nechala bezo zmeny na Aaa. V januári tiež tretia globálna ratingová agentúra Fitch zhoršila pre dopady dlhovej krízy štátne ratingy Belgicka, Cypru, Talianska, Slovinska a Španielska.

Zdroj: Patria.cz, Moody ‚s, S & P, čtk, Bloomberg.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *