Piatok 22. marca. Meniny má Beňadik

Moody’s znížila rating Talianska

EUROMakroekonomika 22.10.2018 | 10:32 0 Komentárov

Ratingová agentúra Moody’s Investors Service znížila v piatok známku úverovej bonity Talianska, keď ohodnotila jeho schopnosť splácať záväzky v domácej aj zahraničnej mene na Baa3 (predtým Baa2).

Na pravidelné prehodnocovanie ratingu Talianska sa už dlhšie čakalo. Už pred časom zhoršila agentúra výhľad hodnotenia krajiny. V znížení ratingu sa odzrkadlil návrh budúcoročného rozpočtu, ktorý počíta s vyšším ako plánovaným deficitom.

Rating Talianska sa tak aktuálne nachádza len jeden stupeň nad špekulatívnym pásmom. Aktuálne je jeho výhľad ratingu stabilný, čo znamená, že agentúra o ďalšom znižovaní nateraz neuvažuje.

Návrh štátneho rozpočtu Talianska na rok 2019 počíta s deficitom 2,4 percenta HDP, čo je trojnásobok plánu predchádzajúcej vlády. Návrh sa stretol s kritikou európskych inštitúcií. Hlavným dôvodom je, že vláda neznižuje svoje zadlženie, ako by mala podľa európskych pravidiel. Verejný dlh tak zostane na úrovni 130 percent HDP, čo je po Grécku najvyššia hodnota v EÚ.

Moody’s uviedlo: „Vládne plány v oblasti rozpočtovej a hospodárskej politiky neobsahujú reformnú agendu, ktorá by dlhodobejšie riešila slabý rast ekonomiky“. Agentúra počíta s ekonomický rastom Talianska o zhruba jedno percento.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *