Stvrtok 12. decembra. Meniny má Otília

Most-Híd chce výšku daní obmedziť ústavným zákonom

Dane Peter Apolen 05.06.2015 | 10:11 0 Komentárov

Parlamentná strana Most-Híd by chcela zastaviť neustále zmeny daňových zákonov a ohraničiť výšku daní. Odvoláva sa pritom na niektoré krajiny, ako Švajčiarsko, kde ich je možné zmeniť len ústavným zákonom. 

Malo byť ísť o daň z pridanej hodnoty a daň z príjmov. Podľa predsedu strany Bélu Bugára je stabilita daňových zákonov potrebná aj preto, že za posledných desať rokov boli daňové zákony 50-krát zmenené. Zaťažuje to podľa neho všetkých, ktorí zmeny musia sledovať. „Dane, ktoré platia dnes, už nemôžu rásť, mali by tvoriť strop, alebo klesať. Navrhujeme prispôsobovať ich priemeru daňových zaťažení v rámci Európskej únie a hlavne v rámci eurozóny, a tým urobiť Slovensko konkurencieschopnejšou krajinou,“ uviedol podľa TASR B. Bugár.

Návrh zakotvila strana do svojho programu „Občianska vízia“. Jeho uplatnenie bude podmienkou strany pre prípadný vstup do vlády po parlamentných voľbách.

Podpredseda pre ekonomiku Ivan Švejna poznamenal, že neustále a radikálne zmeny podnikateľskému prostrediu na Slovensku neprospievajú. „Navrhujeme ústavný zákon, ktorý by bol obdobný ako zákon o dlhovej brzde. V ňom sú mantinely, do akej miery sa štát môže zadlžovať. Obdobne by mal byť prijatý ústavný zákon, ktorý by určil, do akej miery môže vláda zvyšovať dane,“ spresnil I. Švejna. Zámer Mostu-Híd sa netýka európskych a lokálnych daní. Maximálnu výšku DPH a dane z príjmov upravuje v ústave Švajčiarsko. Gruzínsko má v ústave zakotvených šesť daní a dane sa tam môžu zvyšovať len referendom.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *