Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Možné stimulovanie ekonomiky zo strany USA a Číny tlačí trhy dopredu

Investície 20.07.2012 | 01:09 0 Komentárov

Pozitívna nálada na akciových trhoch pokračovala aj počas štvrtkového obchodovania. Európske akcie rástli na najvyššie úrovne od apríla. Rast je podporovaný pomerne dobrými kvartálnymi výsledkami spoločností, pričom očakávania neboli až také „ružové„. Trhy sa sústredia na to že zisky spoločností sú síce nie vyrážajúce dych, ale ešte stále relatívne silné. Druhým stimulom je fakt, že americký Fed si nechal pootvorené „zadné dvierka“ na pokračovanie podporovania US ekonomiky prostredníctvom QE a tiež možné stimuly zo strany Číny. 

Ako informuje analytik Capital Markets Miroslav Blahušiak, európske akciové trhy uzavreli obchodnú seansu v zelenom: FTSE100 +0.50%, CAC40 +0.87%, DAX +1.11%, IBEX35 +0.63%, FTSEMIB +0.53%. Paneurópsky index EuroStoxx 600 si pripísal +1.1% a vzrástol na úroveň 261.67 bodov.

Rušno bolo na dlhopisovom trhu. Pred aukciou španielskych dlhopisov sa výnos 10 ročných bondov krajiny pyrenejského polostrova vyšplhal znovu nad magických 7%. Madridu sa podarilo nakoniec predať dlhopisy v objeme 2.98 miliárd EUR. Na 5 ročných však výnos stúpol na 6.46% (naposledy 6.07%) a na dvojročných na 5.2% (naposledy 4.335%). Na druhej strane dolná komora nemeckého parlamentu schválila pomoc španielskym bankám a španielsky parlament odhlasoval úsporné opatrenia. Európska komisia sa ale vyjadrila, že sľúbená pomoc 100 mld. EUR pre Španielsko môže byť výhradne použitá len na rekapitalizáciu bankového sektora a nie pre ďalšie účely, ako napr. intervencie na dlhopisovom trhu. Európa je o krok bližšie k ratifikácii ESM, keď včera taliansky parlament vyslovil konečné „áno“ európskemu stabilizačnému mechanizmu.

Za Atlantickým oceánom požiadalo o podporu v nezamestnanosti viac Američanov ako sa očakávalo. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA negatívne prekonali konsenzus 370 tisíc žiadostí a skončili na hodnote 386 tisíc nových žiadostí. Index výrobnej aktivity FED of Philadelphia sa v júni zlepšil na hodnotu –12.9 bodov z úrovne –16.6 bodov. Odhadom analytikov bolo však zlepšenie až na –8.0 bodov. Kanadské veľkoobchodné tržby prekonali konsenzus +0.2% a v júni skončili s nárastom o +0.9 %. Americké akciové indexy skončili v denným ziskoch: S&P500 +0.36%, DJIA +0.27%, NASDAQ +0.79%.

Zdroj: Miroslav Blahušiak, junior analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *