Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Muži sa dožívajú v zdraví o 7 rokov menej ako ženy, napriek tomu že viac športujú

Ostatné správy 15.04.2019 | 15:37 0 Komentárov

Podľa Eurostatu je rakovina druhou najčastejšou príčinou úmrtí v Európskej únii. V roku 2016 takto prišlo o život 1,3 milióna Európanov.

Najčastejšou príčinou úmrtí v EÚ sú ochorenia obehového systému (37 %), napríklad infarkt či mŕtvica. Rakovina nasleduje. Najviac ľudí umiera na túto chorobu v Holandsko (31 % zo všetkých úmrtí), Dánsku (29 %) Veľkej Británii (28 %) a vo Francúzsku (27 %).

„V rámci krajín EÚ je hlavnou príčinou úmrtia ľudí na rakovinu práve rakovina pľúc (21 %), ďalej rakovina prsníka (16 %), rakovina hrubého čreva (12 %) či rakovina prostaty (10 %) a pankreasu (6 %),“ hovorí Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Hoci často sledovaným ukazovateľom je dĺžka dožitia, dôležitým parametrom životnej úrovne je aj dĺžka dožitia v zdraví. Tz. „zdravé roky“ u žien v  EÚ dosahujú 64,2 roka a mužov 63,5 roka v priemere.

„Ženy sa na Slovensku dožívajú v zdraví v priemere 57 rokov, muži o čosi menej, a to 56,4 rokov. Na čele rebríčka, jednak muži a ženy, sú Švédi. Až 73 rokov sa dožívajú v relatívnom zdraví. Na opačnom konci rebríčka je Litva, počet rokov v zdraví u žien je na úrovni 54,9 rokov a v prípade mužov je 52,3 rokov,“ dodala Buchláková.

Aj OECD uvádza, že za posledných desať rokov sa roztvárajú nožnice medzi mužmi a ženami, a práve v prípade zdravia najviac. Ženy sa dožívajú v priemere o sedem rokov viac ako muži a to napriek tomu, že 40 percent mužov inklinuje k športovým aktivitám a konzumácii ovocia a zeleniny, v porovnaní s 33 percentami žien. Nadmerne však  pije alkohol a fajčí 47 % mužov, zatiaľ čo spomedzi žien je to len 24 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial