Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný výhľad: Na akcie FOMC nezapôsobil, v hre sú však USD medvede

Pohyb v cenách, ku ktorému došlo okolo úrovne 1130 v S&P500 ukázal silnú vzostupnú tendenciu. Ďalšia zastávka by mala byť okolo 1150.

Čo sa deje?

Európske akciové trhy budú dnes s najväčšou pravdepodobnosťou otvárať bezo zmeny, pretože následkom včerajšieho oznámenia FOMC sme zaznamenali zmiešané obchodovanie. Ako sme očakávali, neboli predstavené žiadne nové opatrenia na kvantitatívne uvoľňovanie, FOMC ale oznámil, že centrálna banka je pripravená ekonomiku podporiť a pomôcť inflácii dostať sa späť na jej nariadenú úroveň (jadrový index spotrebiteľských cien je v súčasnosti iba 0,9 % medziročne). Cesta pre novembrové oznámenie o kvantitatívnom uvoľňovaní (3. novembra) je teraz rozhodne pripravená.

streda

hlavné udalosti

GMT

Udalosť

Konsenzus

Predošlá úroveň

08:30

VB: Zápisnica z rokovania Bank of England

   

09:00

Eurozóna: Nové priemyselné objednávky (mm) (júl)

-1,4 %

2,5 %

12:00

Nórsko: Nórske úrokové sadzby z vkladov

2,00 %

2,00 %

12:30

Kanada: Index predstihových ukazovateľov (mm) (august)

0,3 %

0,4 %

12:30

Kanada: Maloobchodné tržby (m-m) (júl)

0,6 %

0,1 %

12:30

Kanada: Maloobchodné tržby bez áut (mm) (júl)

0,4 %

-0,5 %

14:00

Eurozóna: Spotrebiteľská dôvera (september)

-10

-11

14:00

USA: Index cien domov FHFA (m-m) (júl)

-0,2 %

-0,3 %

Situácia na trhu

Bank of England zverejní zápisnicu zo svojho posledného rokovania. Bol člen bankovej rady A. Sentance opäť proti alebo tiež uznáva spomalenie? Nie je pochýb, že tempo rastu sa spomaľuje, a možno práve preto sa vláda rozhodla zapojiť sa ihneď, kým sa neprejavia úsporné opatrenia. Aspoň tak sa situácia javí po včerajšej správe o rozpočtovom deficite. Jedná sa o najväčší augustový deficit od roku 1993.

Po oznámení FOMC išli spočiatku riziko aj zlato hore, avšak len druhá uvedená komodita si dokázala prírastok udržať. Samozrejme, že ak sa zameriame na význam tohto oznámenia, nejedná sa o nič iné, než (opätovné) priznanie skutočnosti, že Fed nevidí ďalej ako tri mesiace do budúcnosti. FOMC ešte na jar hovoril o ústupových stratégiách a naraz vraj je potrebné ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Včerajšie zasadnutie aspoň ukázalo, že si je Fed teraz vedomý nadchádzajúceho dlhodobého slabého ekonomického rastu.

Začatá výstavba v USA (598 000) je na päťmesačnom maxime, avšak na riziko to nemalo vôbec žiadny vplyv, pretože každý nervózne očakával správy z FOMC. Počet vydaných stavebných povolení, čo je súčasť amerického indexu najdôležitejších ukazovateľov, zaznamenal len mierny nárast z revidovaných 559 000 na 569 000 a naznačuje, že pri počte zhruba 600 000 sa začne budúci mesiac opäť vracať na úrovne okolo 550 000.

Akcie: Pohľad zblízka

Bez ohľadu na včerajšiu korekciu cien akcií sa predsa len domnievame, že sme u S&P500 zrelí na testovanie úrovne 1150. Za dva týždne vypukne sezóna zverejňovania hospodárskych výsledkov za tretí štvrťrok (ktorú začne 7. októbra Alcoa) a akcie majú pred touto sezónou tendenciu rásť. Očakávame, že rovnaká situácia sa bude opakovať aj teraz. V závislosti na vývoji zverejnených výsledkov si potom dosiahnuté úrovne podržia alebo sa začnú obchodovať na nižších úrovniach. Po uplynutí polovice výsledkovej sezóny už zvyčajne u akcií k pohybu smerom nahor nedochádza.

 

Vývoj ekonomických ukazovateľov

Saxo Bank

Konsenzus

Aktuálna úroveň

Predošlá úroveň

Revidovaná úroveň

Kanada: Index spotrebiteľských cien (rr) (august)

2,0 %

1,9 %

1,7 %

1,8 %

 

Kanada: Index spotrebiteľských cien – jadrový (rr) (august)

1,6 %

1,8 %

1,6 %

1,6 %

 

USA: začatá výstavba (august)

 

550 tis.

598 tis.

546 tis.

541 tis.

USA: Počet vydaných stavebných povolení (august)

 

560 tis.

569 tis.

565 tis.

559 tis.

USA: Rozhodnutie FOMC o úrokových sadzbách

0,25 %

0,25 %

0,25 %

0,25 %

 

Komodity

Zlato: Cena zlata sa včera na spotovom trhu vyšplhala na svoje nové maximá najmä kvôli oslabovaniu USD, ktoré spôsobilo vyhlásenie Fedu. Momentálne sa zlato pohybuje na úrovni 1292 $/U a naďalej láme rekordy. Šéf Fedu, Bernanke, priznal naďalej pretrvávajúce tlaky na defláciu a teda možné zvýšenie úrokových sadzieb či ďalšieho naliatia likvidity do US ekonomiky. V takejto nálade na trhoch zlatu nič nestojí v ceste, aby naďalej posilňovalo.

Striebro: Cena striebra si včera pripísala viac ako 1,5 %, keď prelomila hranicu 21 $/U, čo je takisto ako pri zlate nové historické maximum. Taktiež dnes ráno naďalej posilňuje a môžeme hovoriť práve o veľmi podobnom trende, ako je tomu pri zlate. Posledne dni je ich korelácia naozaj zreteľne badateľná.

Káva a cukor: Káva a podobne cukor včera oslabili, kvôli zlepšeniu počasia, či už v Južnej Amerike, ako aj v juhovýchodnej Ázii. Výrobcovia v Brazílii, či vo Vietname potvrdil zvýšenie produkcie a teda upokojili trh. Celkovo sa však cena kávy drží vo viac ako 30% náraste počas tohto roka a jej dlhodobý trend zostava nezmenený.

Zdroj: Mads Koefoed, stratég trhov, Saxo Bank, Karol Piovarcsy, manažér pre strednú a východnú Európu, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *