Piatok 03. júla. Meniny má Miloslav

Na cenu ropy pôsobia protichodné riziká

Investície 29.10.2018 | 11:04 0 Komentárov

Z krátkodobého hľadiska je niekoľko rizík, ktoré môžu ropu držať hore, z dlhodobého hľadiska však bude vývoj pravdepodobne opačný.

Ropa sa aktuálne prudko oslabila. Prielom smerom nahor, ktorý sme videli minulý mesiac, a ktorý spôsobil nárast ceny na 87 dolárov, tak je za nami. Vyvolali ho špekulácie o horšom, ako očakávanom, dopade amerických sankcií na Irán a jeho produkciou ropy.

Riziko opätovného nárastu ceny ropy na 100 dolárov si vyslúžilo veľkú mediálnu pozornosť, nemenej tak býčie komentár dvoch svetovo významných obchodníkov s fyzickými dodávkami ropy.

Následne sa však cena vrátila na 80 dolárov, o čo sa pričinil nárast výnosov amerických vládnych dlhopisov, ako aj pokles na akciových trhoch. Obe tieto udalosti zdôraznili naliehavosť rizík pre globálny rast, ako vysoké zadlženie a silný dolár.

Okrem toho sme na trhu videli nezvyčajné správanie sa hedgeových fondov. Tie namiesto toho, aby špekulovali na rast ceny ropy, ako to zvyčajne robia, zvolili presne opačný postoj. Počas dvoch týždňov, do 9. októbra, klesol čistý rozdiel medzi long a short pozíciami pri cenách ropy Brent a WTI o 71 tisíc lótov na 757 tisíc lótov, čím sa dostal o zhruba 30 percent pod rekordnú hodnotu z marca tohto roka.

Fakt, že fondy zvolili počas nedávneho posilnenia ceny predajnú stratégiu, svedčí o tom, že fondy rozmýšľajúce na makro úrovni, vidia ponad aktuálne posilnenie cien ropy nebezpečenstov poklesu cien v prostrední spomaľujúceho sa dopytu a rastúcej produkcie krajín mimo organizácie OPEC.

Z veľmi krátkodobého hľadiska hrozí, že súčasná trhová pozícia klesne ešte hlbšie, čo už naznačuje aj vývoj z konca minulého týždňa. Keďže však stále nepoznáme dopad sankcií na schopnosť Iránu produkovať a exportovať, hodnotíme to zatiaľ skôr ako nákupnú príležitosť.

Riziko nižšieho dopytu po rope, vyvolaného spomalením globálneho ekonomického rastu, ako aj riziko obchodnej vojny, či rastu produkcie krajín mimo OPEC, nepostihnú podľa nás trhy skôr ako začiatkom budúceho roka.

V našom výhľade na štvrtý štvrťrok, ktorý sme publikovali minulý týždeň, menujeme niekoľko dôvodov, pre ktoré skončí cena ropy Brent tento rok podľa nás niekde medzi 75 a 95 dolármi za barel.

Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *