Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Na Deň bez dlhov bude dostupné bezplatné poradenstvo pre dlžníkov

Nebankové subjekty 07.11.2016 | 10:16 0 Komentárov

Spoločnosť Kruk spolu s neziskovými organizáciami Depaul Slovensko a Človek v ohrození bude pri príležitosti Dňa bez dlhov poskytovať ľuďom, ohrozených problémami s dlhmi, poskytovať bezplatné poradenstvo. Dlžníci sa môžu na deviatich kontaktných miestach poradiť s odborníkmi o tom, ak riešiť náročnú finančnú situáciu. 

Akcia bude prebiehať od 14. do 16. novembra. Informácie, spoločne s tipmi na riešenie tiesnivej finančnej situácie, sú k dispozícii na stránkach www.nasedlhy.sk a poradenské služby možno využiť aj na bezplatnej telefónnej linke 0800 333 700. Fyzicky bude poradenstvo prebiehať v komunitných centrách partnerských neziskových organizácií a na autobusovej stanici v Bratislave a Košiciach.

Deň bez dlhov je medzinárodný projekt, ktorý spoločnosť KRUK, zameriavajúca sa na správu pohľadávok finančných ústavov a iných firiem, začala organizovať už pred ôsmimi rokmi v Poľsku. Postupne sa rozšíril do ďalších krajín: Rumunska, Českej republiky a na Slovensko, a jeho konanie sa pripravuje aj v krajinách ako Nemecko, Španielsko a Taliansko. V tomto roku prebehne na Slovensku už jeho štvrtý ročník.

„Veľa ľudí sa hanbí za svoju finančnú situáciu a boja sa začať ju riešiť. Chceme im ukázať, že do dlhov sa môže dostať každý a že 15. november, kedy si oficiálne pripomíname Deň bez dlhov, je ideálnym dňom, v ktorom môže každý urobiť prvý krok. Ponúkame možnosť zdarma rozobrať situáciu s odborníkom a pripraviť riešenie, ako krok za krokom začať riešiť problémy s dlhmi,“ hovorí Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK.

Zadlženie obyvateľov jednotlivých krajov Slovenskej republiky koreluje s mierou nezamestnanosti v danom regióne. Najvyššia nezamestnanosť (14,6 %) je v súčasnosti v Prešovskom kraji, kde priemerná výška dlhu dosahuje približne 4 070 eur a miera zadlženia sa pohybuje na úrovni 13 %. Nasleduje Banskobystrický kraj s 13,5 % mierou nezamestnanosti, priemerným dlhom 3 470 eur a 13,6 % zadlžením a Košický kraj s 13,3 % nezamestnanosťou, priemerným dlhom 3 850 eur a vôbec najvyššou (17,6 %) mierou zadlženia. Najnižší priemerný dlh majú ľudia v Bratislavskom kraji (3 400 eur), kde je nezamestnanosť len 5 % a zadlženie 5,5 %.

„Medzi návštevníkov našich infocentier patria napríklad matky v domácnosti, ktoré povedzme dlhy zatiaľ nemajú, ale uvedomujú si svoju zlú finančnú situáciu a prídu sa poradiť, ako dlhom predísť. Ďalší návštevníci naopak už riešia vysoké dlhy, exekúcie alebo insolvencie. Zisťujú, ako sa majú v danej situácii zachovať. Časté sú aj prípady ľudí, ktorí si požičali pre niekoho iného, napríklad deti alebo niekoho z rodiny, a chcú vedieť, ako postupovať, ak im dlžník dlhy nespláca,“ doplňuje Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *