Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Na európskom trhu sa udomácňuje estónsky poskytovateľ peer-to-peer pôžičiek Bondora

Banky 14.01.2019 | 11:21 1 Komentár

Spoločnosť Bondora, ktorá sa zaoberá peer-to-peer pôžičkami, rozširuje svoje geografické pôsobenie. Jej web je od januára dostupný v 24 európskych jazykov, vrátane slovenčiny. Firma tak chce, podľa jej slov, sprístupniť služby širokej európskej populácií investorov.

Bondora je estónska spoločnosť, ktorá sprostredkuje nebankové spotrebiteľské úvery a zároveň ponúka možnosť investície bežným ľuďom. Spája tak tých, ktorí chcú zhodnocovať svoje peniaze s tými, ktorí si chcú požičať.

10-ročná história

Bondora pôsobí na trhu už desať rokov. Za ten čas svoje peniaze prostredníctvom nej investovalo viac ako 42 tisíc investorov z 85 krajín. Sprostredkovala úvery za viac ako 174 miliónov eur, za ktoré investorom vyplatila výnos cez 20 miliónov eur.

Firma v súčasnosti poskytuje pôžičky v troch krajinách: Estónsku (59 %), vo Fínsku (29 %) a v Španielsku (11 %). Investovať však môžu ľudia s bydliskom na území celej Európskej únie, vo Švajčiarsku, alebo Nórsku. Podmienkou je vek 18 rokov. Minimálny vklad je stanovený na jedno euro.

„Na jednej strane poskytujeme ľuďom prístup k finančných prostriedkom za prijateľné mesačné splátky, na druhej strane dávame investorom možnosť zhodnotiť ťažko zarobené peniaze,“ uvádza spoločnosť. „Chceme otvoriť naše dvere Európe a sprístupniť našu platformu všetkým. Investori sa tak môžu cítiť pri využívaní platformy v ich vlastnom jazyku oveľa komfortnejšie. Očakávame vyššiu mieru konverzie a vyšší objem vkladov,“ komentuje aktuálne uvedenie jazykovej mutácie webu firma.

Investori majú možnosť vybrať si jednu z prednastavených možností investícií. Ide o produkty: Go & Grow, Správca Portfólia, Portfolio Pro a aktívne API rozhranie. Služby sa od seba odlišujú viacerými parametrami. Napríklad tým, koľko peňazí chce investor vložiť, či aké riziko je ochotný akceptovať. Najviac využívaným programom je podľa firmy Go & Grow. Poskytuje odhadovaný výnos 6,75* percenta ročne, pri nízkom riziku.

Zaujímavosťou je, že z výnosu, ktorý presiahne túto hranicu sa tvorí fond, ktorý slúži ako rezerva pre horšie časy. Ak by teda vzrástla miera zlyhaných úverov, investori majú vytvorený vankúš, ktorý im bude dotovať výnosy.

Výnos sa líši podľa miery akceptovaného rizika

Priemerná suma jednej pôžičky je približne 2300 eur. Spoločnosť aktuálne deklaruje, že priemerne dosahujú investori výnos 10,6 percenta (od 9,1 po 17,1 percenta) v závislosti od rizikového profilu pôžičky. Výnos však nie je garantovaný.

Investorom a veriteľom je k dispozícií zaujímavá, priebežne aktualizovaná štatistika, ktorá zobrazuje sumárne objemy a podmienky platformou poskytnutých úverov. Obe strany úverového vzťahu sa tak podľa nej môžu rozhodnúť, aké podmienky sú pre ne akceptovateľné.

Investor napríklad vidí, že pri najlepšom ratingu AA môže zarobiť v priemere 8,06 percenta. Ak by sa však sústredil na dlžníkov s ratingom D, čo je zhruba v strede osem škálovej stupnice, zarobil by 12,35 percenta.

Pohľadávky sa dajú predčasne predať na sekundárnom trhu

Bondora sa chváli vysokou likviditou vkladov investorov. Umožňuje ju sekundárny trh s pohľadávkami. Investor, ktorý požičal niekomu svoje peniaze, môže dostať vklad s časťou úroku späť ešte pred riadnym splatením pôžičky. Môže totiž svoju pohľadávku predať na sekundárnom trhu. Systém funguje formou akcií, kde sa cena určuje na základe dopytu investorov.

Investori v Bondore nemusia mať znalosti o finančných trhoch. Potrebujú však ovládať základné pojmy, ako istina, úrok, úverová kredibilita dlžníka. Systém je tak zaujímavý pre strednú skupinu investorov z pohľadu skúseností, či vzdelania.

Z právneho hľadiska tu nevzniká priamy vzťah medzi investorom a dlžníkom. Bondora plnú funkciu prostredníka. Vystupuje ako veriteľ poskytnutých úverov. Celý proces prebieha online. Je dostupný z mobilných, ako aj desk top zariadení. Na založenie účtu nie je potrebný minimálny vklad.

*Ako pri každej investícii, aj v tomto prípade je váš kapitál v riziku a investície nie sú zaručené. Výnos je až 6,75 %. Skôr než sa rozhodnete investovať, preštudujte si naše vyhlásenie o rizikách alebo sa v prípade potreby poraďte s finančným poradcom.

Komerčná správa

Jedna odpoveď na “Na európskom trhu sa udomácňuje estónsky poskytovateľ peer-to-peer pôžičiek Bondora”

  1. miki píše:

    s Pľp nemam dobre skusenosti, uroky su podstatne nizsie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *