Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Na hypotéku pre mladých dosiahne viac ľudí

BankyBývanie 16.05.2016 | 08:35 0 Komentárov

Hranica pre získanie hypotéky pre mladých sa od januára zvyšuje. Rozšíri sa tak okruh ľudí, ktorí o ňu môžu požiadať. 

Maximálna výška príjmu žiadateľa o úver pre mladých sa o apríla zvýši o 123,5 eura a dosiahne tak na 1242,8 eura. Ďalšou podmienkou je vek 35 rokov.

V prípade manželov a partnerov sa berie do úvahy dvojnásobná suma, teda 2485,6 eura. Jednou z výhod spočítavania príjmov je, že ak partneri žiadajú o hypotéku spoločne a jeden z nich nemá príjem, priemerná mzda toho druhého za predchádzajúci rok môže dosahovať až 2485,6 eura.

Výška maximálneho príjmu sa mení každý štvrťrok. Základom je oznámenie Štatistického úradu SR o priemernej mzde v národnom hospodárstve za predchádzajúci štvrťrok. Limit na získanie hypotéky pre mladých potom predstavuje 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy.

Hypotéku pre mladých môžu získať ľudia vo veku od 18 do 35 rokov, rozhodujúci je vek ku dňu podania žiadosti. Úrokové zvýhodnenie platí na prvých päť rokov od poskytnutia hypotéky a dotáciou k úrokovej sadzbe môže žiadateľ dostať na úver vo výške do 50.000 eur. Požičaná suma zároveň nesmie prekročiť 70 % z hodnoty nehnuteľnosti. Časť úveru, ktorá prekročí niektorú z uvedených podmienok, sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *